BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egzotikumok a londoni fémtőzsdén

2010. február 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Két éve az első új bevezetését hajtotta végre a londoni fémtőzsde (LME), amelyen hétfő óta lehet kereskedni a rég beharangozott, átmeneti fémek osztályába tartozó kobalttal és molibdénnel. Bár az LME legutóbbi bevezetései, az acélra, illetve műanyagokra vonatkozó határidős kontraktusok nem bizonyultak átütő sikernek, a fémtőzsde várakozásai szerint a réz és a nikkel bányászati melléktermékeként kitermelt két fém az elmúlt öt év fokozott árfolyamkilengései, valamint a sokoldalú ipari hasznosításuk folytán élénkebb érdeklődésre tarthat számot.
Az LME számításai szerint a többek közt az acél egyik ötvözőfémeként hasznosított molibdén, illetve az akkumulátorokban használatos kobalt határidős kereskedése együttesen évi 7 milliárd dolláros forgalmat generálhat - írja a Bloomberg. A piac főszereplői vegyes fogadtatásban részesítették a kontraktusokat. Míg a világ legnagyobb molibdénkitermelője, a Freeport-McMoran Copper & Gold egyelőre csak figyelemmel kíséri a kereskedést és nem tervez kötéseket végrehajtani, a második legnagyobb kitermelő Codelco támogatja a kontraktusok bevezetését. A két új termék felvétele egybeesik a 133 éves fémtőzsde egyéb terjeszkedési törekvéseivel, az LME ugyanis áprilisban nyitja meg első tengerentúli irodáját Szingapúrban, valamint a Baltic Exchange-dzsel is tárgyalást folytat a szállítmányozási árakra vonatkozó származékos ügyletek közös üzemeltetésű tőzsdére tereléséről.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet