Február 26-ig jegyezhető az OTP Banknál két új kötvény, a TBSZ 2013/I és a TBSZ 2015/I, amelyek 2013. december 30-án, illetve 2015. december 30-án járnak le, így futamidejükben teljesen az új adókedvezményhez igazodnak. Mivel három, illetve öt naptári évig marad bennük a befektető pénze, amivel így a kamatadó az egyik esetben tíz százalékra csökkenthető, a második esetben pedig nullára. Olyan szempontból esetleg nem mindenki számára optimalizált a befektetés, hogy évente egyszer mindenképp törődni kell vele, mert ilyen gyakran fizet kamatot, aminek az újrabefektetéséről gondoskodni kell; ám nyilván a pénzintézet is kínál majd új terméket ezekben az időpontokban.
A két kötvény egyformán évi 5,5 százalékos kamatot fizet, de jóval névérték alatt kínálják, ezért hozamuk (az ehm, azaz egységesített hozammutató) kereken évi hét százalék. Minimum 100 ezer forint értékben vehetők, és csak azok a magánszemélyek tehetik ezt, akik tbsz-t nyitottak a pénzintézetnél. A papírokat tőzsdére nem vezetik be, de március közepétől a bank árat jegyez rájuk. A kibocsátás máris megkapta a 001-es sorozatszámot, tehát megfelelő érdeklődés után nyilván lesz folytatása.
A kötvénypiacon egyéb, a tbsz-hez (tartós befektetési szerződés vagy -számla) igazodó futamidejű kötvények egyelőre alig vannak. Ilyennek tekinthetők az államkötvények, amelyekből általában minden év februárjában van lejárat, ebben az évben ilyen, csaknem tbsz-optimalizáltnak tekinthető termék a 2014/C és a 2016/C. Ezeket 6,45, illetve 6,95 százalékos hozammal kínálták a napokban a kisbefektetőknek a Magyar Államkincstár fiókhálózatában, de nagyobb tételben más forgalmazóktól valószínűleg kedvezőbb feltételekkel is beszerezhetők. Szintén éves kamatfizetésűek, tehát kamatukat újra be kell majd fektetni. Aki kötvénybefektetésekben gondolkodik, és egyáltalán nem szeretne újrabefektetésekkel törődni, annak a nagyobb pénzügyi csoportoknál mindenütt kapható nyílt végű kötvényalapok, pénzpiaci alapok ajánlhatók leginkább.
Más banknál hasonló, kifejezetten a tbsz-re optimalizált terméket egyelőre nem találtunk; egy részük jelenleg nem is aktív a kötvénypiacon, más részük pedig még a korábban jól bevált vagy megszokott sémák szerint folytatja kötvénykibocsátásait. A Raiffeisennél például februárban két jegyzés zárult le, egy kétéves fix kamatozású kötvényé 7,25 százalékos ehm-mel és egy hároméves privátbanki kötvényé, az utóbbi kamatát az euró/forint árfolyamhoz kötötték. Az MKB-nál hasonló a helyzet, nemrég egy másfél éves, korábban, pár hete pedig kétéves papírt kínáltak fix 6,6, illetve 6,5 százalékos hozammal.
A minden hónapban forintos, eurós vagy dolláros strukturált kötvényeket kínáló Citibanknál most éppen csak devizás papírok vannak, amelyek nem helyezhetők tbsz-re. A K&H-nál a március 8-ig folyó jegyzés során a három hónapos BUBOR-ral (bankközi hitelkamatlábbal) megegyező kamatú papírokat kínálnak hároméves futamidővel, egy korábbi sorozat újabb tagjaként, picivel a névérték alatti áron. De olyan cég is van, amelynek honlapján még a nyesz-t propagálják kiemelt helyen (amelynek persze még mindig vannak előnyei).
