A Mol megvenné a Szurgutnyeftyegaz 21 százaléknyi Mol-részvényét, az üzletről a két ország illetékesei már tárgyalnak Moszkvában - idézte az orosz Vedomosztyi hírét az MTI-Eco tegnap reggel. A hírt Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára már délelőtt kacsának minősítette. A társaság pedig a híreszteléseknek minősített tudósításokra közölte, hogy a Molnak nincs olyan delegációja Moszkvában, amelyik a Szurgutnyeftyegazzal tárgyalna. Idézte Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának múlt heti, Reutersnek adott nyilatkozatát, amely szintén a Szurguttal való tárgyalások tényét - igaz, akkor még a stratégiai együttműködésről - cáfolja.
Az állítólagos ajánlatról a Napi által megkérdezett piaci elemzők elképzelhetőnek tartották, hogy a Mol hosszabb távon valahogyan ellenőrzése alá kívánja vonni a Szurgutnyeftyegaznál levő 21 százalékos részvénycsomagját. Mégis kevés esélyt adtak annak, hogy a Mol egyszerűen csak megvenné részvényeit a Szurguttól. A csomag ára - az orosz olajtársaság 1,4 milliárd euróért vásárolta részvényeit az OMV-tól, ez dollárban számolva valamivel a jelenlegi piaci ár alatt van - szerintük a kelleténél nagyobb mértékben terhelné meg az amúgy közel 40 százalékos eladósodottsági rátájú olajtársaságot. Ráadásul nagyon megnehezítené a Mol helyzetét a hitelező bankjaival folytatott tárgyalásokon. Ugyanakkor a Moltól nem tartanák meglepőnek, ha valamilyen bank vagy külső befektető bevonásával mégis teremtene forrást arra, hogy az első pillanattól ellenséges felvásárlónak tekintett Szurgutnyeftyegaz Mol-részvényeit barátibb kezekben tudja. A hírt és a cáfolatokat nem igazán hitte el a piac, erre utalhat, hogy a tőzsdei kereskedés során tegnap a Mol volt leginkább alulteljesítő, hiszen egy ilyen ügyletet - ha megvalósul - nehezen lehetne az árfolyamra pozitív hatásúnak értelmezni.
Folynak a találgatások az olajcég hétfőn hajnalban megjelenő gyorsjelentésével kapcsolatban is. A Napi által készített elemzői konszenzus szerint a társaság 10 milliárd forint nettó nyereségről fog számot adni. Mivel az INA számait az elemzők eltérően kezelik, a becslések között meglehetősen nagy a szóródás, van, aki majd kétmilliárdos veszteséget, van, aki 20 milliárdot meghaladó nyereséget vár. Megbízhatóbb információt adhat az üzleti eredmény, amelyet 33 milliárd forintra becsülnek átlagosan, 90 milliárdos EBITDA mellett.
Az elmúlt negyedévben egyértelműen a kutatás-termelés üzletágat várják a húzó divíziónak, amely akár 41 milliárdot meghaladó üzleti eredményt is termelhet, miközben a finomítás-kereskedelem tízmilliárdos veszteséget hozhat a társaságnak. A gázüzlet 17 milliárd forint nyereséget, a petrolkémia pedig mintegy 2 milliárdos veszteséget hozhat a negyedévben. A gyorsjelentéstől az elemzők nem várnak árfolyam-befolyásoló piaci meglepetést, bár van, aki negatív piaci reakcióra számít saját, az átlagnál gyengébb eredményvárakozása beigazolódása esetén.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
