BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ég veled, meghosszabbított kamatadó-mentesség

2010. február 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A PSZÁF engedélyével újabb négy évvel meghosszabbítják a február 28-án lejáró HVB Hozamhajrá nevű garantált alap futamidejét, és Magellán néven nyílt végűvé alakítják. Március 1-jétől 31-éig díjmentesen lehet majd visszaváltani, illetve megvásárolni a befektetési jegyeket, később ez vételkor várhatóan nulla-, visszaváltáskor egyszázalékos díjba kerül majd. Ha az alap április 1-jei eszközértéke nem éri el az egymilliárd forintot, megszűnik. A 2006. augusztus végi kamatadóhajrában indult alap várhatóan csak minimális hozamot ér majd el február végéig, legutóbbi nettó eszközértéke ugyanis mintegy 2,5 százalékkal haladta meg névértékét.

Az alap befektetési politikája eltér a megszokott garantált alapokétól, nincsen ugyanis konkrét indexekhez vagy részvényárfolyamokhoz kötve. A tőke visszafizetését mindenképp biztosítani hivatott kamatozó tőkerészen túl fennmaradó pénzt alapvetően a feltörekvő részvénypiacokon fektetik be, de a fejlett országok piacait sem zárják ki. A kifizetendő hozam pedig sohasem lehet alacsonyabb, mint az addig elért legmagasabb nettó eszközérték 80 százaléka vagy az eredeti, április eleji befektetés értéke, ha az a magasabb (CPPI-módszer).

Amint a tájékoztatóban is olvasható, a január 1-jei adóváltozások egyike szerint "kollektív befektetési értékpapír esetében beváltásnak minősül a befektetési alap átalakulása/beolvadása révén a jogutód alap befektetési jegyére (jegyeire) történő átváltás is". Ezzel a 2006. szeptember 1-je előtt vásárolt befektetési jegyek kamatadó-mentessége megszűnik a zárt végű alapok nyílt végűvé alakulásakor. Ebben az esetben például a február 28-ig képződött hozamok kamatadómentesek az eredeti jegyzők számára, az attól kezdve képződőekre viszont mindenképp kamatadót kell fizetni - hacsak nem helyezi valaki a papírokat tartós befektetési számlára, ami a díjmentes időszakban könnyen megoldható.
Mindez az alapok január 1. utáni átalakulására vonatkozik, tehát a tavaly vagy korábban már átalakult konstrukciók meghosszabbodott kamatadó-mentességét - a következő lejáratukig - már nem érinti. Más, 2006 szeptembere után indult alapokat egyébként már tavaly is alakítottak át adóelőny nélkül is, nyilván egyszerűen azért, hogy a vagyon lehetőleg minél nagyobb részben ott maradjon, ahol eddig is kezelték.

(A szerző rendelkezik az említett befektetési jegyekkel.)

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet