- Mi késztette a nagyszebeni tőzsdét arra, hogy jól működő határidős piaca mellett azonnali részvénykereskedést indítson?
- Ahhoz, hogy a romániai tőkepiac felvehesse a versenyt a nagy nyugat-európai börzékkel, elengedhetetlen egy olyan tőzsde, ahol mind az azonnali, mind a határidős platform megtalálható. Miután a bukaresti értéktőzsdével (BVB) a több éven át tartó fúziós tárgyalások dugába dőltek, a nagyszebeni börze (Sibex) vezetősége úgy döntött, hogy a határidős piac mellett létrehozza saját prompt piacát is. A két évig tartó folyamat végén létrehoztuk saját elszámolóházunkat, majd január 22-én sikeresen piacra dobtuk a Sibex (SBX) papírjait is.
- Jelenleg ezt az egyetlen részvényt jegyzik a piacon. Bővül majd a kínálat?
- Abban reménykedünk, hogy év végéig sikerül legalább tíz IPO-t lebonyolítani - több száz millió euró értékben. Olyan, többségében állami tulajdonú energetikai vállalatok piacra lépése várható, mint például a Nuclearelectrica vagy Hidroelectrica. Nagy valószínűség szerint ezek fele kettős listázás lesz, a Sibex mellett a társtulajdonos varsói tőzsde (WSE) platformjára is bevezetnénk a papírokat. Az állami cégek mellett számítunk az öt befektetési alap (SIF) listázására is, de több magánkézben lévő cég is jelezte, hogy a BVB helyett a Sibexen kíván piacra lépni. Ilyen például a nagyváradi Adeplast SA, melynek részvényei várhatóan már február végén megjelennek mind a nagyszebeni, mind a varsói tőzsde platformján.
- Nem tartanak attól, hogy a BVB-re jellemző alacsony likviditás megoszlik majd a piacon?
- A Sibex a befektetők számának növelésére törekszik, és nem azok megosztására. A két tőzsde közötti rivalizálás várhatóan jótékony hatással lesz a romániai tőkepiacra, reményeink szerint a cégek - a kedvezőbb feltételeket, illetve a WSE nyújtotta lehetőségeket látva - átigazolnak majd.
- Kedvezőbb feltételeket említett. Olcsóbb a Sibex, mint a BVB?
- A Sibex semmilyen illetéket nem számol fel egy vállalat részvényeinek bevezetésekor, illetve a papírok forgalomban tartásáért, de az elszámolóház által elvégzett napi nyilvántartás sem kerül pénzbe. Összehasonlítva a fővárosi börzén fizetendő illetékeket a nagyszebeni díjakkal, kijelenthetjük, hogy olcsóbbak vagyunk, mint a BVB.
- Kik kereskednek a Sibexen?
- A jelenlegi befektetők nagy része határidős spekuláns, de a spot piac elindításával az intézményi és a magánbefektetők tömeges megjelenésére számítunk. Ennek érdekében idén is folytatjuk a tavaly sikeresen zárult országos Sibex Derivatives Tour nevű ingyenes befektetési tanfolyamunkat, amit értelemszerűen kiegészítünk spot piaci technikákkal is. Emellett agresszív médiakampányt is tervezünk mind az elektronikus, mind pedig az írott szaksajtóban.
- Mekkora profitot várnak a prompt piactól?
- Jelentős nyereséget és likviditást a közeljövőben is a határidős piac fog termelni, az azonnali piac felfuttatása idő- és beruházásigényes. Profitról majd csak a megfelelő számú cég megjelenése után beszélhetünk.
- Mennyire értékelik a Sibexet?
- A tőzsdeüzemeltetőnek 21,5 millió részvénye van, a bevezetést követően a papírokkal 1,62 és 2,99 lej közötti áron kereskedtek. A kétlejes átlagárat figyelembe véve kijelenthetjük, a tőzsde értéke megközelítőleg 12,5 millió euró.
- Kik a Sibex jelenlegi tulajdonosai?
- A Sibex részvényeinek 85 százaléka intézményi befektetők kezében van, 15 százalékot pedig magánszemélyek birtokolnak. A legtöbb, közel nyolcszázaléknyi részesedése a HTI Valori Imobiliarénak van, a kolozsvári SSIF Broker Cluj a papírok 6,58 százalékát, míg a szatmárnémeti Nova Invest a részvények 5 százalékát birtokolja. A WSE tulajdonhányada egyelőre mindössze 1,8 százalék, hosszú távon azonban növelni szeretnék részesedésüket.
- Milyen jellegű együttműködést terveznek a varsói tőzsdével?
- Elsősorban a keresztlistázások feltételeinek megteremtésére helyezzük a hangsúlyt. Miután több vállalat jelezte, hogy szívesen megjelenne a varsói piacon, a Sibex elszámolóháza a WSE elszámolóházával együttműködve már dolgozik az ezt lehetővé tevő technikai részletek kidolgozásán. Az IPO-k területén Varsó jelentős tapasztalatokkal bír, 2009 végén például sikeresen lebonyolították a PGE 1,5 milliárd eurós részvénypakettjének piacra dobását. Ezeket a tapasztalatokat felhasználva kívánjuk a piacvezető határidős piac mellett a spot piacot is felvirágoztatni.
