Kismértékű pozitív hatással lehet a kőolaj árának emelkedése a Mol utolsó negyedéves eredményére. Nagy meglepetés nem várható, a készletátértékelés mértéke az idei év utolsó negyedévében már biztosan messze elmarad a tavalyi év hasonló időszakára jellemzőtől. Akkor az olajcégnek a hatalmas olajáresés (a harmadik negyedévről 57 dolláros csökkenés következett be az utolsó negyedévre) hatására sok tíz milliárdos veszteséget kellett elkönyvelnie a működésének fenntartásához folyamatosan tartani szükséges olajkészleteken. Mivel már sorozatban a második negyedév volt, amely hatalmas veszteséget hozott, próbára téve az abban az időszakban amúgy sem nyugodt befektetők idegeit.
A mostani gyorsjelentéstől ezen a soron nem várható jelentős meglepetés, és az is inkább pozitív hatású lehet. Az elmúlt negyedév során a kőolaj ára emelkedett, a szeptemberi 68,27 dolláros átlagról 76,21 dollárra decemberre. A kevesebb mint 8 dolláros változás arra biztosan nem elég, hogy jelentősen módosítsa a számokat, de mintegy tízmilliárdos javulásra így is van esély. A második negyedévi, közel 20 dolláros változás majdnem 36 milliárd forint pozitívumot eredményezett, igaz, akkor még az INA nélkül. Ha beválnak az elemzők várakozásai, miszerint az idei évet 70 és 80 dollár között stabilizálódó olajár fogja jellemezni - a Mol várakozása az idei évre 70 dollár -, akkor lehet, hogy a készlettartási hatás az elmúlt időszakinál jóval kevesebb hangsúlyt kap majd a következő gyorsjelentésekben.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
