Javuló kilátásai miatt az ING elemzője 21 500 forintos célár mellett Mol-vételt javasol. Helyes lépés volt, amikor a finomítás-kereskedelem helyett - amitől az idei évben nem várható javulás - a kutatás-termelés és energia üzletágára helyezett több hangsúlyt az olajcég. Az idei 357 milliárdos beruházási költség 37 százaléka ide, 24 a gáz- és energiaüzletágba mehet, szemben a finomításra fordított 29 százalékkal.
A kitermelés területén az INA szíriai és horvátországi offshore fejlesztései már 2011-2012 környékén, 2014-től pedig az iraki Pearl és a Shaikan, illetve az Akri Bijeel projektek járulhatnak hozzá a növekedéshez, de nem mondott le a Mol a makói nem konvencionális gázkitermelésről sem. Az orosz kitermelési lehetőségek a negatív környezet miatt kevésbé hangsúlyosak jelenleg. A gázra és energiára fordított befektetések, mint a stratégiai tározó és a CEZ-zel közösen épülő erőművek, az országokat összekötő gázvezetékek ugyan csökkenthetik a megtérülést, de jelentősen stabilizálhatják a céget.
Mindezeket figyelembe véve a jelenlegi 130-135 ezer hordó olajegyenértékes napi kitermelési szint 200 ezer hordóra is növekedhet 2014-re Pletscher Tamás szerint (csak az INA és a Pearl projekt hatását figyelembe véve). A korábbi lehetőségeknél jóval kedvezőbb helyzetbe hozta az olajtársaságot a decemberi Mol-INA megállapodás. A hazai makrohelyzetet ugyan továbbra is kockázatosnak látja az elemző de a 6 százalékra csökkenő alapkamat mindenképpen javított a részvény értékelésén. A több hónappal korábbi 12 ezer forinthoz képest ezért emelte jelentősen célárát, megjegyezve, hogy 20 ezer forint felett már nem lát jelentős potenciált a részvényben.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
