BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldről nézve nincs még vége a régiós rallynak

A Napi által megszólaltatott külföldi alapkezelők változó mértékben ugyan, de kivétel nélkül optimisták a régiós börzék első féléves teljesítményét tekintve. S bár konkrét ajánlást nem fogalmaztak meg, a magyar részvények közül a blue chipek, közülük is elsősorban az OTP örvend népszerűségnek körükben.

2010. január 28. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A régió piacainak értékeltségi szintjei semmiképpen sem nevezhetők extrémnek, így egy komolyabb korrekciót csak egy fajsúlyos esemény válthatna ki. Ennek megfelelően a régiós gazdaságok élénkülése további lökést adhat a részvényárfolyamoknak - mondta a Napinak Stefan Herz, a Magna Eastern European Fundot kezelő csapat egyik tagja. Bár a közép-európai térség börzéi 2009 során relatíve felülteljesítők voltak, ebben szerepet játszhatott az is, hogy a válságban is aránytalanul mély sebeket kaptak. A régiós gazdaságok kilábalásának beindulásával ezek tőzsdéi is relatíve jobb teljesítményt mutathatnak fel idén. Ebben - a korábbi, nemzetközi hangulat által vezérelt kereskedéssel szemben - egyre nagyobb szerep juthat ismét a vállalati eredmények alakulásának. Herz szerint rövid és középtávon a bankszektor, illetve a gazdaság élénkülésével, valamint a fogyasztói bizalom helyreállásával egyes fogyasztási cikkeket gyártó és nagyobb belső piaci kitettségű vállalatok részvényei lehetnek vonzóak. A magyar piacon jelenleg a Magna alapban korábban is szereplő OTP-t és Telekomot vásárolnak, mivel ezekben továbbra is jó lehetőséget látnak. A tőkeáramlások szempontjából az idei lengyel kibocsátások kettős hatást gyakorolhatnak a szakember szerint. Egyrészt elszívhatják a beáramló friss tőkét, illetve a térségben már jelen lévő tőke átcsoportosítását idézhetik elő. (A lengyel PGE tavaly őszi kibocsátása például erős nyomást gyakorolt a cseh szektortárs CEZ árfolyamára.) Másrészt azonban a kibocsátási dömping éppenséggel figyelemfelkeltő hatású is lehet, és a régióba terelheti a mostanra már túlhúzott ázsiai és latin-amerikai piacokról a tőkét - véli Herz.
A tavalyi igen erős év után 2010-ben továbbra is pozitív irányba mutat a trend, még ha kisebb visszaesésekkel tarkított volatilisebb év lesz is az idei - mondta a Napinak Szalkai András, a svéd East Capital befektetési igazgatója. A közép- és kelet-európai régióban elsősorban az orosz és kisebb mértékben a török piacot preferálják, és a szakember szerint a tőkeáramlás szempontjából is ez a két, hagyományosan inkább a feltörekvők közé sorolható ország részesülhet a legnagyobb beáramlásban, ezek oldalvizén juthat forrás a térség többi piacára. A közép-európai országok, így Csehország és Magyarország börzéi ugyanis inkább a nyugati tőkepiaci mozgásokat követik le, míg az előretekintő P/E ráták alapján leginkább túlértékelt lengyel tőzsdén a hazai befektetők befolyása a legmeghatározóbb. Az év során az intézményi befektetők portfólióiban, így az East Capitalnél is a masszív lengyel kibocsátási hullám hozhat átrendeződést, megfelelő árazás mellett akár 4-6 százalékos súlyeltolódás is elképzelhető a lengyel piac irányába, ám ez inkább az orosz és török kitettség kárára menne.

Magyarország esetében az MNB kamatvágásai adhatnak további löketet a tőzsdei árfolyamoknak. A választások ellenben rövid távon, ha nem is drasztikus mértékben, bizonytalanságot okozhatnak. További fontos tényező lehet, hogy hazánk a térség országainál gyorsabban tudta konszolidálni költségvetési hiányát. A kérdés már csak az, hogy mikor indul be a gazdasági növekedés. Amennyiben ez megtörténik, a hazai blue chipek - és az ukrán kitettséget leszámítva elsősorban az OTP - vonzó befektetési célpontnak bizonyulhatnak - szögezte le Szalkai.

Kissé óvatosabb, de alapvetően hasonló véleményen van Pascal Curtet, a Vontobel Central & Eastern European Equity Fund kezelője. Globálisan nézve a tavalyi év után 2010 is a lassú, de biztosnak tűnő kilábalással telik majd, rövid távon így még mindig kitarthat a piacok lendülete. Féléves időtávon továbbra is az előretekintő P/E ráták alapján legcsábítóbb értékelési szintet felmutató, illetve a feltörekvők közt legnagyobb vállalati eredménybővüléssel kecsegtető orosz piacot kedvelik a leginkább. A közép-európai térségben a Vontobel is jegyzett a PGE részvényeiből a tavaly novemberi kibocsátáskor, ám mivel az egy 10 százalékos emelkedés után az általános hossz ellenére oldalazásba váltott, túladtak részesedésükön. Curtet úgy véli, az idén esedékes lengyel IPO-k nem gyakorolnak majd lényegi hatást a régiós piacokra. A magyar piac esetében a tavaly március óta tartó felfutás után már nem lát túl nagy növekedési potenciált, legfeljebb a többi feltörekvővel együtt mozdulhatunk majd felfelé, ám felülteljesítésről nem lesz szó.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet