BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisbefektetőkkel egyezkednek a Globex-vezetők

2010. január 28. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csütörtökön ismét ülésezett a Fővárosi Ítélőtábla az egykori Globex-vezetők, Postáné Vellai Györgyike és Vajda László büntetőperének második felülvizsgálati eljárásában, amely elsősorban két kérdéskörrel foglalkozik, 59 kisbefektetőt ért károkkal, illetve a Soproni Önkormányzat vagyonának sorsával.

Amint a tárgyaláson kiderült, a büntetőperrel párhuzamosan több más polgári peres eljárás is folyik. Az egyik perben a Globex-csoport felszámolója a hitelezők nevében néhány éve 2,47 milliárd forint plusz kamatok megfizetésére jelentett be igényt a két volt Globex-csúcsvezetővel szemben. (Miután az ügy több mint 11 éve tart, a kamatok is milliárdos nagyságrendűek kell legyenek.) Perelnek a kisbefektetők is, ebben az ügyben szintén csütörtökön volt egy tárgyalás, amelyet elnapoltak, azzal az indokkal, hogy a büntetőperhez hasonló bizonyítási eljárást nem tudnak lefolytatni, ezért megvárják a büntetőper kimenetelét. Többször említették azt is, hogy a vádlottak a kisbefektetőkkel peren kívüli megegyezés létrehozását próbálják tető alá hozni, már 2006 óta. A terv szerint a kisbefektetők teljes eredeti tőkéjükhöz hozzájutnának, ehhez mintegy 320 millió forintot fizetnének ki nekik (miközben a többi nagy hitelező csak követelései pár százalékára számíthat a felszámolásból). Amint a kisbefektetők képviselője, Kirány Edina ügyvéd elmondta, polgári jogi igényüket változatlanul fenntartják, az említett felajánlott összegből eddig "érdemi kifizetési kísérlet" nem történt. A vádlottak védekezése szerint az egyezség tető alá hozását gátolta, hogy közben - 2008 elejétől 2009 elejéig - szabadságvesztésüket töltötték, amire az ülést vezető bírónő megjegyezte, hogy azóta is elég sok idő telt már el.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet