Az Államadósság Kezelő Központ bejelentette, hogy január 25-étől a Prémium Magyar Államkötvény egy újabb sorozatának kibocsátását kezdi meg a Magyar Államkincstár fiókjaiban. A kötvény futamideje három év, kamatát ismételten a kamatmegállapítást megelőző év decembere és az azt megelőző év decembere közötti fogyasztói árindex alapján határozzák meg, az így számolt inflációhoz három százalékpont fix kamatprémium adódik hozzá. Az első év végén, azaz egy év múlva kifizetendő kamat ily módon 8,6 százalék (tehát a tavaly decemberi 5,6 százalékos év/év pénzromlás plusz az említett három százalékpont). Az előző sorozat sikerére tekintettel a kibocsátás keretösszegét 40-ről 50 milliárd forintra emelik - írja a cég közleménye.
Az inflációkövető papír 2009-re - még a 2008 decemberi pénzromlás alapján - évi 9,5 százalékos kamatot fizetett, erre az évre viszont már 11,6-ot fog, mivel a pénzromlás felett hatszázalékos prémium jár rá. Emiatt és az alacsonyra esett banki kamatok miatt kapkodták szét a maradék pakettet tavaly év végén és az idei év első napjaiban. Ehhez képest az új sorozat sokkal kedvezőtlenebbnek tűnik ugyan, de a 8,6 százalékos kamat a jelenlegi piaci helyzetben biztosan megint sokak figyelmét fel fogja kelteni. A nagy kérdés az infláció jövőbeli alakulása lesz.
