Kedvezőnek bizonyultak az utóbbi időben a hazai bankok által korábban - éveken keresztül, tavaly is - előszeretettel kibocsátott, a három hónapos Buborhoz kötött kamatozású kötvények. A legutóbb közzétett kamatszámok évi 7,14-7,89 százalék között voltak két pénzintézet négy papírja esetében éves szinten, a jelenlegi három hónapos periódusra. A Bubor a bankközi hitelkamatokat mérő mutató, az MNB publikálja, és normális piaci körülmények között magasabb az állampapírhozamoknál. A bankoknak ugyanis nem érné meg egymásnak hitelezni, ha a lényegesen biztonságosabb adósnak számító állam magasabb kamatot fizetne pénzük után, mint társaik.
A csütörtöki három hónapos referenciahozam 5,77 százalék, a Bubor pedig 6,15 százalék volt, de tavaly jellemzően ennél nagyobb különbség volt a két mutató között. (Igaz, egy pár hetes időszakban, a február-márciusi tőkepiaci mélypontok idején borult a papírforma, ekkor a referenciahozam volt magasabb.) Az ilyen papírok kamatmeghatározása egyébként úgy történik, hogy háromhavonta a Bubor plusz 0,3-1,0 százalékpont prémium lesz a kamat. Kedvező, rugalmasan változó kamatozásuk és pár éves futamidejük miatt ezek a papírok ésszerű kompromisszumot jelenthetnek a rövid és hosszú távú befektetések között, ha ismét kaphatóak lesznek és nem lesznek túl drágák.
A tavalyi év egyik legjobb és teljesen biztonságos befektetésének a Prémium nevű inflációkövető államkötvény bizonyult, a következő egy évben például 11,6 százalék (5,6 százalékos tavalyi infláció plusz hat százalékpont kamatprémium) lesz a kamata. A csomag a múlt héten gyorsan el is fogyott, a következő, január 25-étől tervezett sorozat feltételeit még nem hirdették meg, de várhatóan ennél kevésbé kedvező lesz. Ám ha alacsonyabb infláció feletti kamatprémiumot ígér is majd, ennek ellenére valószínűleg vonzó befektetés marad.
