BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszatér a tőkenyereség-adó Romániában

2010. január 7. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Január elsejétől ismét adókötelesek lettek a tőkepiaci nyereségek Romániában. A hatályos jogszabályok szerint az egy éven belül realizált profitot ismét 16 százalékos adó terheli. A magyarhoz hasonlóan azonban a román állam is ösztönzi a hosszabb távú befektetéseket, ezért az egy évnél hosszabb befektetésből származó nyereség után már csak egy százalékot kell fizetni. A bukaresti vezetés 2008 októberében határozott úgy, hogy a tőkepiac fellendítése érdekében a 2009-es évben nem adóztatja meg a tőzsdei ügyletekből, a befektetési alapokból, illetve az egyéb pénzügyi megtakarításokból származó profitot - mondta a Napinak Erős Viktor, az országos tőkepiac-felügyeleti bizottság (CNVM) nemrég leköszönt tagja. Az ideiglenes adómentesség csekély hatással volt a tőzsdei ügyletekre, a várakozásokkal ellentétben ugyanis nem ugrott meg sem a piac likviditása, sem a befektetők száma. Az ismét bevezetett tőkenyereség-adó legfeljebb a spekulációs ügyleteket veti majd vissza, a hosszú távú befektetések után fizetendő egyszázalékos adó elviselhető teher - tette hozzá a szakember. Annál is inkább, mivel az idén realizált nyereségek és veszteségek összevonhatóak lesznek, és csak a különbözet után kell adót fizetni. Így például ha egy befektető a 2009-es évet 1000 lejes veszteséggel zárta, idén viszont 1500 lejes nyereséget realizál, csak 500 lej után fizeti a sarcot. A tőkepiac megadóztatása eddig sem hozott túl sok pénzt a román államnak, a tőzsdei szereplők túlnyomó része ugyanis külföldi befektető, akik többnyire Cipruson bejegyzett offshore cégeken keresztül realizálják hasznukat, így mentesülve az adóterhek alól.

Tavaly egyébként a várakozásokon felül teljesített a bukaresti értéktőzsde (BVB). Az öt befektetési alap (SIF) közös indexe, a BET-FI közel 90 százalékos pluszban végzett, a blue chipek mutatója, a BET több mint 60 százalékot emelkedett, míg az energetikai szektorban érdekelt vállalatok papírjai közel 70 százalékot drágultak. A mutatókat elsősorban az olajcégek, illetve a bankpapírok rántották fel, a Rompetrol Rafinare (RRC) olajtársaság papírjai például 230 százalékkal értékelődtek fel, míg a BRD és a Banca Transilvania (TLV) részvényei 60, illetve 90 százalékot drágultak. Az elemzői konszenzus 2010-re legkevesebb 30 százalékos növekedést prognosztizál, bízva abban, hogy a kormány - korábbi ígéreteihez híven - tőzsdére viszi a kárpótlási alapot (Fondul Proprietatea), illetve más, többségében állami tulajdonú vállalatot.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet