Tavaly év végén a korábbi hónapokhoz hasonlóan kedveltek maradtak a hazai befektetési alapok, a korábbi tapasztalatok alapján ennek elsősorban a relatíve alacsony kamatszint lehet az oka, amely már alternatívák keresésére ösztönzi a - jellemzően magán- - befektetőket. A Bamosz adatbázisa alapján végzett saját számításaink szerint a nyilvános alapok tőkéje 75 milliárd forinttal nőtt decemberben, ebből 16 milliárd forint körül volt az árfolyamváltozások, azaz a hozamok hatása, ami nagyjából megfelel egy évi nyolc százalék körüli időarányos kamatnak. A maradék 59 milliárd forint az új tőke, ez jelentős összegnek számít az alapok történetében, és azért is biztató, mert sok lakossági alap között oszlik meg.
Az ügyfelek fő jelszava továbbra is a biztonság lehet, az új pénzek kétharmada, 40 milliárd ment ugyanis a folyószámlaszerű, minimális kockázatú pénzpiaci és likviditási alapokba; a pénzbeáramlás szempontjából első húsz alap közül tizenegy ebbe a kategóriába tartozik. Az első két helyet az OTP bérelte ki, csaknem 16 milliárd forintos összeggel, de a többi nagyobb bankunk alapjai is fent vannak a listán.
A korábbi hónapok alapján nem nagyon meglepő, de elgondolkodtató, hogy ingatlanalapok is tartoznak az élbolyba - szinte csak az Erste-csoportnak köszönhetően, kilencmilliárd forint érkezett. Könnyen elképzelhető, hogy a válság csitultával az ingatlanalapokat sokan ismét a pénzpiaci alapok alternatívájaként kezelik.
A részvényalapokat nem kedvelték túlságosan a befektetők, 2,2 milliárd forintot vontak ki belőlük, bár volt kivétel, a húszas toplistára egynek, egy orosz részvényalapnak sikerült felkerülnie. A vegyes alapok szaldója pozitív volt, ezen belül az úgynevezett kiegyensúlyozott, jelentősebb mennyiségben részvényt tartó konstrukciókat kevésbé kedvelték, mint a kötvényekre koncentrálókat. A származtatott alapokba, bár ez a címke eléggé különböző dolgokat rejt, kétmilliárd forint érkezett. Annak ellenére, hogy most is akadt lejáró sorozat, másfél milliárdot fektettek garantált alapokba is, amelyek szintén elsősorban alacsony kamatszint mellett szoktak népszerűek lenni.
Ami a devizabefektetéseket illeti, a korábbi hónapoknál kevésbé bizonyultak kedveltnek: eurós alapokba ugyan még befektettek egymilliárd forintot, a dolláros termékekből viszont ennél kicsit többet kivettek.
