A nyitva tartó nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, egynapi kihagyás után ismét emelkedtek. Éves teljesítményük tavaly volt a legjobb 1999 óta.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,2 százalékos előrelépéssel kezdte a napot az elmúlt év utolsó napján, s végül 0,3 százalékos emelkedéssel új 15 havi csúcson, 1045,81 ponton zárt. Most 62,02 százalékkal erősebb a március 9-én napközben elért történelmi mélypontjánál. Az évet 25,70 százalékkal magasabban fejezte be a tavaly év végi értékénél. Kereskedők szerint nagy a kockázatkereső kedv, a befektetők már készülnek a negyedik negyedévi vállalati beszámolókra, amelyektől bizonyítékot remélnek a gazdaság javulására. Az évet végül a Footsie 22, a DAX 22,5, a CAC pedig 23,85 százalékkal zárta magasabban. Japán ezúttal is alulteljesítőnek bizonyult, ám a Nikkei-225 még így is 19,5 százalékkal gyarapodott jenben számolva.
A New York-i értéktőzsdék kis kiigazítással gyengültek csütörtökön, mert a befektetőket elbizonytalanította néhány ellentmondó adat. Mindazonáltal a New York-i piacok 2003 óta a legnagyobb egyévi előretöréssel végezték 2009-et, a 2008-as visszaesést azonban így is csak részben sikerült ledolgozni.
A fő mutatók közül a New York-i értéktőzsde Dow Jones ipari átlaga 120,46 pontos - 1,14 százalékos - visszaeséssel 10 428,05 ponton zárta a kereskedést, 18,82 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. A Nasdaq összetett mutatója 20,64 ponttal, 0,90 százalékkal, 2270,64 pontra süllyedt december 31-én, ezzel 43,98 százalékkal meghaladva a 2008 végi értékét. Az S&P-500 8,82 ponttal, 0,8 százalékkal, 1117,60 pontra csökkent, ez 23,73 százalékos növekedést jelentett egy év alatt.
