Új pénzügyi eszközt készül bevezetni a Federal Reserve. Az amerikai jegybank új programja keretében meghatározott lejáratú - egy-hat hónapos, de maximum egyéves - betéteket fogadna be a feljogosított pénzintézetektől, amelyeket azok lejárat előtt nem válthatnának vissza. A jelenlegi elképzelés szerint - amit a bankok még 30 napig észrevételezhetnek - a betéteket aukciós formában vagy valamilyen előre meghatározott függvény alapján gyűjtené be a központi bank. A cél a válság során a gazdaságba pumpált óriási pénztömeg kiszívása lenne, mielőtt az az elszabaduló infláció képében köszönne vissza.
A Bloomberg tudósítása szerint az elemzők egykedvűen fogadták az új eszköz hírét. Dan Greenhaus, a Miller Tabak vezető közgazdásza szerint a fordított repoügyletek után határozott idejű betétekre számítottak mint legvalószínűbb eszközre a pénzfelesleg csökkentésének eszközeként. A Fed honlapjának tájékoztatója szerint a határozott idejű betétek kamatmaximuma megegyezne a rövid lejáratú kamatlábakkal, a bankok pedig versenyezhetnének abban, melyikük mennyivel hajlandó olcsóbban, de hosszabb távra lekötni forrásait a jegybanknál.
A Fed stratégái - ahogy azt honlapján a jegybank közzé is tette - jelenleg már nem a válságot enyhítő likviditásnövelő intézkedésekkel, inkább az ennek következtében fellépő túlzott pénzbőség csökkentésével foglalkoznak, ami elemzők szerint arra utal, hogy a válság elmúltával a likviditásszűkétől való félelem helyét egyre inkább az inflációtól való félelem fogja felváltani. Ugyanakkor az új program bevezetésének és különösen alkalmazásának ideje még bizonytalan, a nyilatkozatban csak egy majdani, szükség esetén bevethető újabb eszközről beszélnek.
