BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindent egy lapra tesz fel a Humet?

A közelgő szétválás után igencsak lesoványodó Humet vezetősége szerint az októberben bejelentett akvizíció sikere jelentősen megnövelné az egy részvényre jutó értéket. A tervezett forrásbevonás viszont további hígulással is fenyeget.

2009. december 29. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan a hétfői rendkívüli Humet-közgyűlésről igazgatósági döntéssel kitiltották a sajtót - Galamb Vilmos elnök indoklása szerint "túl fontos kérdésekben döntöttek", ami akár ellenérvként is megállná a helyét -, kedden már közlékenyebbnek bizonyult a vezetőség.

Az október végén bejelentett akvizíció finanszírozására, kezdeti működtetésére és a további fejlesztések végrehajtása érdekében 2 milliárd forintos tőkebevonás szükséges, amire a hétfői tagi gyűlés hatalmazta fel az igazgatóságot - mondta a Napinak Galamb Vilmos és Csereklei Gábor vezérigazgató. Ennek minél nagyobb részét szeretnék zártkörű tőkeemelés formájában végrehajtani. A közgyűlésen részvényesi javaslatra felmerült, hogy egy esetleges részvénykibocsátás során a Humet részvényesei 25-30 százalékos diszkonttal jegyezhessenek a kibocsátandó új papírokból, ennek lehetőségét vizsgálják.

Arra a felvetésre, hogy a szétválás után ez nem járna-e túlzott hígulással, úgy reagáltak, hogy sikeres akvizíció esetén az egy részvényre eső érték is jelentősen növekedne. A nyáron egy újabb kanadai cég megvásárlására kibocsátott 14,5 millió részvény ellenértéke szavaikból ítélve nem része a mostani akvizíció forrásainak és az az ügylet parkolópályára került. A hétfőn megszavazott szétválással - melynek során kikerülnek a cégből a legértékesebb vagyonelemek, köztük a Reanal is - a vezetőség szerint tehermentesítették a Humetet és megnyílt az út a további forrásbevonások előtt - fogalmazásuk szerint "csődkockázat nélkül".

A sok részvényes által értetlenül fogadott, mindössze két hónap alatt, a féléves jelentés és az átalakulási vagyonmérleg készítése között eltelt időben bekövetkezett 173 millió forintos vagyonvesztés a vezetőség állítása szerint döntően devizaárfolyam-veszteségnek tudható be.

Az mindenesetre az egyszerű megfigyelőben is kérdéseket vethet fel, hogy miért kerülhet a Humet legnagyobb vagyonelemét képező Reanal mindössze 5,7 millió bevonásra kerülő részvényért (névértéken 34,32 millió forintért) cserébe a Humetben meghatározó befolyással bíró liechtensteini alapítványhoz. Csereklei érvelése szerint az árbevétel nem minden, kikerülnek a kötelezettségek is. A csoportban egyedül maradó Enerex értéke állítólag a Reanal értékének több mint felét teszi ki, ehhez jön majd a beígért akvizíció, ami részvényesi értéket teremthet a tőkeemelés esetén akár 100 millió darabot is meghaladó részvény mögé.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet