BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gázbeszerzési forrást talált a Mol

2009. december 14. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Engedélyt kapott az Európai Bizottságtól a Mol és a Normeston Trading Limited, hogy a jövőben közösen irányítsák a Mol Energiakereskedő Zrt.-t. A döntés következtében a belize-i bejegyzésű, egyetlen orosz magánszemély tulajdonában álló Normeston Trading Limited - valószínűleg még az idén - felerészben tulajdonosa lesz a Mol 2007 óta működő gázkereskedő cégének. Az Európai Bizottság vizsgálata alapján arra jutott, hogy az ügylet nem fogja korlátozni a versenyt a piacon és nem áll fenn vevők kizárásának veszélye.

A Mol tájékoztatása szerint a partnerkeresést ők kezdeményezték, a kiválasztásnál követelmény volt a gázforrás biztosításának képessége vagy a finanszírozási háttér biztosítása. Ezek közül a Normeston, amely jelenleg is a Mol kőolaj- és olajtermék-beszállítója, a gázforrás biztosításának képességével együtt megfelelő partnernek számított.
A Mol - a felhatalmazás hiányára hivatkozva - további információt nem közölt a cégről. Annyit azonban lehet tudni róla, hogy tavaly december óta aktív szereplője a Magyarország és Szlovákia felé irányuló olajkereskedelemnek. A társaság meg nem erősített információk szerint orosz és kazah forrásokból is szállított olajat a Mol-csoport finomítói számára (egyes orosz piaci információk szerint a kereskedőcég a Lukoilhoz köthető). A Népszabadság korábban megjelent, meg nem erősített információi szerint a tulajdonosváltozás kapcsolatba hozható a hazai gázpiacot izgalomban tartó EMFESZ-szel. A magyar piacon versenytársainál alacsonyabb áraival agresszívan terjeszkedő EMFESZ-történet kulcsa szakértők szerint a hosszú távú olcsó gázforrás biztosítása (ilyen a cégnek nincs, ezért nemrégiben 30 milliós bírságot kapott). A hamarosan félig a Normeston tulajdonba kerülő Mol Energiakereskedő Zrt. - az 50 százalék eladási árát nem közölték de azt igen, hogy a Mol visszavásárlási opciót kap - ebben a történetben az EMFESZ egyik vagy egyedüli gázbeszerzőjeként szerepelhetne. A Mol árfolyamára a reggel megjelent hír nem volt különösebb hatással, bár a nap végén bekövetkezett emelkedés néhány tized százalékponttal a legjobban teljesítő részvénnyé emelte az olajpapírt.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet