BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új szerződésre készül a Mol Horvátországban

2009. december 10. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Új szerződésre készülhet a Mol és az INA a horvát kormánnyal, miközben a horvát politika és közélet egybehangzóan azt állítja, hogy a korábbi szerződés körül több szabálytalanság is történt, amiért a júniusban lemondott Ivo Sanader miniszterelnök és helyettese a felelős. Az új szerződés nagy eséllyel a Mol INA-beli irányítási jogainak csökkentését idézheti elő az elemző szerint, mivel a vádak részben abból indulnak ki, hogy a Mol 47 százalékos részesedésénél nagyobb irányítási jogot birtokol az INA-ban. A Mol egyelőre nem nyilatkozik a szerződésről.
A Political Capital tegnap megjelent elemzése szerint, ha bebizonyosodik, hogy az olajcég 2008-as INA-befektetése körül valóban történt korrupció, az mindenképpen súlyosan érintheti a Molt, ha maga a magyar olajtársaság teljesen vétlennek bizonyul is.

A helyzetet ismerők arra is felhívják a figyelmet, hogy a Mol a 22 százaléknyi INA-részvényének többségét attól a horvát veteránalaptól vásárolta, amelynek vezetője az aláíráskor éppen a jelenlegi miniszterelnök, Jadranka Kosor volt, aki most elődeit vádolva próbál politikai tőkét szerezni a választásokra. Ráadásul az INA korábban jó pénzforrás lehetett a horvát politikai körök számára, ami a Mol megjelenése óta valószínűleg elapadhatott.
Az elemzés arra is felhívja a figyelmet, hogy orosz érdekek is állhatnak a Mol elleni támadások hátterében. A horvát kormány éppen tárgyalásokat folytat a Déli Áramlat Horvátországon való átengedéséről, amivel az elkerülheti Magyarországot. A tárgyalások sikere esetén a Mol csak akkor őrizhetné meg pozícióját a Déli Áramlatban, ha az INA irányításában továbbra is részt vesz.
Az elemzés nem beszél a piaci hatásokról, de egyértelmű, hogy a piaci szereplők bármilyen Mol-térvesztést az INA-ban vagy esetleg korrupciós ítéletet negatív hírként értékelnének, míg a gázüzlet sorsát véglegesen - persze nem a Mol kárára - rendező megállapodás esetleges megszületése pozitív hatással lehetne az árfolyamra.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet