Az S&P figyelmeztetése a spanyol adósságbesorolás minősítésével kapcsolatban és a görög állampapírok esése rányomta a hangulatát az európai részvénypiacokra. Ráadásul a lassan egy hete tartó dollárerősödés sem akar megszakadni a nemzetközi devizapiacokon, ami növeli a befektetők félelmeit, hogy talán december közepére véget ért a március eleje óta tartó trend, amely a gyengülő dollárról és a kockázatos eszközök felértékelődéséről szólt. A dollár/euró keresztárfolyam miután múlt héten letörte a több hónapos emelkedő trendjét, nem képes visszakapaszkodni fölé, a tegnapi kereskedésben 1,47 körüli szinteken ragadt be a keresztárfolyam.
A madridi tőzsde vezető indexe, az IBEX 2,27 százalékkal esett tegnap, ennél jobban csak a bécsi tőzsde ATX indexe zuhant, több mint 4 százalékkal. Ausztria állami ünnep miatt kedden kimaradt az esésből, így volt mit bepótolnia, a vezető részvények közül a Telekom Austria volt a ballaszt, közel 14 százalékkal zuhant az árfolyama a menedzsment által kiadott profit warning hatására. A Raiffeisen és az Erste Bank részvényei 4,5, illetve 5,8 százalékkal értékelődtek le. A DAX index mindössze 40 pontot csökkent, 5647 pontig, a pénzügyi részvények itt sem szerepeltek jól, a Deutsche Bank és a Commerzbank egyaránt két százalék körüli mértékben esett. A CAC-40 27 ponttal, 3757 pontra esett. Az FTSE-100 220 pont eséssel megúszta, értéke zárásra 5204 pontig csökkent.
Az amerikai piac enyhe mínuszban kezdett, majd a várakozásoknál kedvezőbb októberi nagykereskedelmi készletadatok hatására fél százalékot rántottak az árakon. A lelkesedés azonban hamar kifújt, s lapzártánkra már minimális mínuszban álltak a vezető indexek. Nem öntöttek lelkesedést a befektetőkbe Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szavai sem, amelyek szerint a bankmentő csomag határidejét jövő októberig kitolják. Az olaj kurzusa két százalékkal csökkent, s az arany jegyzése is több mint egy százalékkal került lejjebb.
