A horvát államügyészség november 20-a óta vizsgálja a Mol és az INA között született szerződéseket - közölte tegnap a hivatal honlapján. A papírokat azért kérték be, mert el kívánják dönteni, hogy a kormány érdekei sérültek-e a szerződéskötés során - közölte a Bloomberg.
A vizsgálat ténye és annak indoklása egyértelműen jelzi, amit a piac már régóta kész tényként kezel. A Mol meglehetősen nehéz helyzetbe került a horvát kormányváltással. A korábbi miniszterelnök, Ivo Sanader és helyettese, Damir Polancec idején kötött szerződései, amelyek értelmében az INA gázüzletágát leválasztják a horvát olajcégről, már augusztus óta nem teljesülnek. A horvát politikusok nyilatkozatai - hétfőn Stipe Mesic is a szerződések vizsgálatát sürgette - egyelőre azt sejtetik, hogy a horvát kormány egyre kevésbé szeretné ezeket a januári részvényesi megállapodásokat teljesíteni. Ez rendkívül kedvezőtlen a Mol számára, hiszen egyelőre a 47 százalékos tulajdonában álló INA kénytelen a gázüzletág veszteségeit finanszírozni.
(A szerző rendelkezik Mol részvényekkel.)
