A roncsautó-programok leállása utáni novemberi autóeladási statisztikákból akár arra is lehet következtetni, hogy az autógyártók túljutottak a pénzügyi válság okozta mélyponton. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az Egyesült Államokban az autóeladások dinamikusan ütemben nőttek novemberben az elmúlt évhez képest. Kedden már megjelentek a Ford adatai, amelyek némi visszaesésről tanúskodnak ugyan az egy évvel ezelőtti szintekhez képest, mégis túlszárnyalták az elemzői várakozásokat. A Porsche szintén kedden közzétett számaiból az derült ki, hogy 18 százalékkal több fogyott autóiból, mint egy évvel korábban.
A Ford Motor novemberben valamivel kevesebb, 123 167 járművet tudott eladni az Egyesült Államokban, mint tavaly (akkor 123 222 volt a szám, az eladási adatokban szerepel a Volvo márka is). Ez is túlszárnyalta azonban az elemzők várakozásait, akik szerint az autógyártó eredményei az egész iparágban várható fellendülés első jelei. A Ford azt is közölte, hogy az első negyedévben Észak-Amerikában a gyártás 58 százalékkal - 550 ezer járműre - fog bővülni az egy évvel korábbi adathoz képest.
De érdemes-e a jelenlegi árfolyamokon a tőzsdén szereplő autógyártók részvényeit venni? A tengerentúlon jelenleg a Ford képviseli igazából az iparágat, miután a General Motoros csődvédelem alatt áll. A Ford esetében a Bloomberg által megkérdezett elemzők 9,88 dolláros árat tartanak reálisnak. A papírok kedden a hír megjelenését követően többször megpróbálták áttörni a kilenc dolláros részvényenkénti szintet, de ez nem sikerült, végül 8,88 dolláron zártak. Ez csak 11 százalékkal marad el az elemzők átlagos célárától, nem biztos tehát, hogy ez a papír megéri a kockázatot. A részvényt egyébként kilenc elemző ajánlja vételre, hat tartásra, három pedig eladásra.
A helyzet az európai gyártók esetében sem jobb, a piac ugyanis az elmúlt hónapok rallyjában gyakorlatilag beárazta az elemzők által reálisnak tartott szinteket. Kivétel ez alól a Volkswagen, amely jelenlegi árához képest közel 40 százalékos felértékelődést hozhat, ha bejön az elemzők 83,56 eurós becslése. A BMW 10 százalékkal, a Porsche 23 százalékkal forog a mostani elemzői várakozások alatt. A francia autógyártók közül a Peugeot 10,8 százalékkal, a Renault pedig 14 százalékkal az elemzői célárak felett jár, ezek a márkák sem tekinthetőek kedvező vásárlási célpontoknak.
Az indiai Maruti Suzuki már elérte az elemzők által javasolt célárat. A japán márkák is elég sokat emelkedtek, ugyanakkor a Honda még 18,6 százalékot drágulhat, míg a Toyota 15 százalékkal forog az elemzők által reálisnak tartott 4100 jenes árfolyam alatt. Komolyabb potenciális drágulás rejlik viszont a két koreai autógyártóban. A Kia esetében a 22 960 vonos célárhoz még 28 százalékot kellene drágulni, míg a Hyundai esetében 28,5 százalékos felértékelődési potenciál hiányzik a 134 920 von eléréséhez. A grafikonokat megnézve azonban ezeknél a részvényeknél is hasonló sávozás zajlik, mint a magyar piacon, érdemes tehát kivárni vagy a kitörést felfelé vagy egy korrekció lezajlását. Ráadásul aki utóbbi két részvényben gondolkodik, jobb, ha számol az árfolyamkockázatokkal is.
