Az elmúlt negyedévben az OTP-részvény vásárlói zömmel Amerikából, illetve a skandináv országokból kerültek ki, de a háziasszonyokat is dicséret illeti, akik akkor vettek tavaly év végén, idén év elején, amikor az elemzők zöme nem hitt a papírban, és lám, ezáltal komoly profitot realizálhattak - mondta Pataki Sándor, az OTP Bank befektetői kapcsolatokért felelős vezetője a portfolio.hu által szervezett tőzsdenapon. A skandináv vevők feltételezhetően a balti kitettség leépítése és portfólióátstrukturálások miatt jelentkeztek.
A bank fő célja a válság dacára is a stabil jövedelmezőség, illetve a stabil tőkepozíció megőrzése, növelése volt - mondta el. Az OTP tőkemegfelelési mutatója jelenleg több mint duplája a törvény által előírtnak. A portfólióromlást a pénzintézet egyelőre ellensúlyozni tudja céltartalékképzéssel, és ha szükségét látja, bővíti is azt - szögezte le Pataki. A bruttó hitel/betét arány jelenleg csoportszinten 125 százalékon áll. A csoport 43 százalékos kiadás/bevétel mutatóval rendelkezik, ami nemzetközi összehasonlításban is kiváló Pataki szerint. A likviditási tartalék a harmadik negyedév végén 5,2 milliárd eurót tett ki, ez tette lehetővé a 700 millió eurónyi állami hitel visszafizetését. Az összes leány a törvény által előírt tőkemegfelelési mutató feletti szinten van. Ennek csökkentése csak a helyzet javulása és tőkefelesleg esetén lehetséges - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva elmondta, a tőkeköltségek alakulása, illetve a növekedés függvényében a jövő év második félévére egy hiteles gazdaságpolitika kidolgozása után jöhetnek a hitelfelminősítések mind az országot, mind az OTP-illetően, ami a részvény piacán is árfelhajtó hatású lehet. (Növekedésre azonban 2010-ben nominális szinten hiteloldalon nem számítanak, inkább a betétoldalon.) Rosszabb esetben viszont bármikor bekövetkezhet 10-20 százalékos korrekció.
