Érdemben alulmúlta az elemzői várakozások 25 milliárd forintját a Mol nettó nyeresége, úgy, hogy ebben még nem is szerepel a megszűnő tevékenységen, az INA gázüzletágán elvesztett további 3,4 milliárd forint. Profit tehát már van - tavaly ilyenkor még veszteség volt -, az olajcég méretéhez képest azonban olyan kicsi, hogy akár egyetlen rendkívüli tétel eltüntethetné.
A társaság ugyanakkor az EBITDA és az üzleti eredmény szintjén is jobb teljesítményt mutatott, mint ahogy az előre feltételezhető volt. A 98 milliárdos EBITDA pozitív alakulását nagyban segítette az INA 22,5 milliárd forintos hozzájárulása, de az üzleti eredmény 41 milliárdos értékéhez is hozzátett 4,8 milliárd forintot. Közel 20 milliárdos nyereség keletkezett a pénzügyi soron is, ugyanakkor a hatalmas, az előző negyedévihez képest duplázódó 40 milliárdos adókötelezettség számottevően rontotta a nettó eredményt. Ez a Robin Hood-adó nyolc százalékával együtt mintegy 30 százalékra ugró adóterhelés következménye, de előre nem látható tételként jelentkezett egy 19,6 milliárdos növekedés is, amely a harmadik feleknél levő Mol-részvényekhez kapcsolódó visszavásárlási opciók eltérő nemzetközi és hazai elszámolása miatt keletkezett.
A divíziónkénti bontásból kiderül, hogy a kutatás-termelés üzletág viszonylag jól teljesített 35 milliárdos üzleti eredményével, aminek közel felét ugyanakkor az INA 16,8 milliárdja adta. A jó teljesítmény a némileg kedvezőtlen árhatások ellenére a négy százalékkal emelkedő kitermelésnek köszönhető. Meg kell azonban jegyezni, hogy a kitermelés mennyiségben mind Magyarországon, mind Oroszországban csökkent, a növekedés egyedül az INA-nál volt. Pozitív hír, hogy a következő gyorsjelentésben már várhatóan látható lesz a fellendülő pakisztáni gázkitermelés kedvező hatása is.
A feldolgozás-kereskedelem üzletág továbbra is szenved a kedvezőtlen külső körülményektől. Az INA hozzájárulása itt az előzőekkel szemben negatív volt, a Mol-csoport INA nélküli 5,4 milliárdos üzleti eredménye 1,7 milliárdos veszteségbe fordult a horvát cég konszolidációjával. A finomítói árrések mind a benzin, mind a dízel esetében kedvezőtlenül változtak, egyedül a vegyipari termékek árrése emelkedett jelentősen. Az értékesítési mennyiség tekintetében viszont a harmadik negyedévben már kismértékű javulás mutatkozott, a gazdaságot sújtó recesszió ellenére.
Kedvező változás következett be a petrolkémia divízióban, ahol mind az árrések, mind az értékesítési mennyiségek változása pozitív volt. Az 1,4 milliárdos eredmény azonban csak arra volt elég, hogy 11,7 milliárd forintra csökkentse az első félév még magasabb veszteségét. A korábban elsősorban a Földgázszállító Zrt. eredményeit tartalmazó divízióban az FGSZ Zrt. 10,5 milliárdos eredményéhez még az MMBF Zrt. és a Slovnaft hőerőmű teljesítménye is hozzáadódott.
Ez nem is volt kevés, így a teljes divízió 47,8 milliárdos eredményt hozott az év első kilenc hónapjában, ami 64 százalékos növekedés a tavalyi első kilenc hónaphoz képest (negyedéves bontást itt nem közölnek). Az FGSZ jó eredménye a csökkenő szállított mennyiség ellenére a tarifaváltozás kedvező hatásából és az energiaköltségek csökkenéséből adódott.
Összességében az olajtársaság gyorsjelentése - figyelembe véve az előre látható negatív tendenciákat - inkább semleges, mint rossz. Nagyobb javulásra a finomítói árrések emelkedése esetén lehet számítani. Ezt maga a Mol-menedzsment sem várja 2011 előtt, ahogy Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes a Portfoliónak elmondta. Illetve rövidebb távon az INA gázüzletágától való megszabadulás lenne pozitív hír.
Az INA révén a hazai és az orosz kitermelés további csökkenését ellensúlyozhatja a társaság, ráadásul a pakisztáni mezők is beindultak. A petrolkémia javult, a gázszállítás és energia eredménye pedig pozitív meglepetést hozott. Az elemzői várakozások szerint igazi javulásra legkorábban 2010-től lehet számítani, így céláraik egyelőre rendre alulmúlják az egyre erőteljesebben szárnyaló piaci árat, amelyet továbbra is az általános hangulat befolyásol leginkább.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
