Az OTP 45,9 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt ért el 2009 harmadik negyedévében, ami 35 százalékkal magasabb a Napi-konszenzus szerinti elemzői várakozásoknál. A bankcsoport július-szeptemberi teljesítménye így kilenc százalékkal volt több az előző negyedévi nyereségnél. A tavalyi bázishoz képest viszont - leszámítva a Garancia Biztosító értékesítéséből tavaly az eredményt javító összeget - 14 százalékkal maradt el. Így az első három negyedév nyeresége megközelíti a 130 milliárd forintot, az OTP 150 milliárd forintos éves eredménytervéhez tehát már elegendő egy 20 milliárd forint körüli utolsó negyedévet produkálni, ami szinte biztosan meglesz. A bank tőkemegfelelési mutatója is javult, a konszolidált IFRS mutató 1,6 százalékponttal, 16,9 százalékra nőtt egy év alatt, a Tier1 ráta 1,7 százalékponttal, 13,2 százalékra emelkedett, ami nagyon jónak számít.
A válság időszakában azonban az elemzők szerint nem elsősorban a profitsort kell figyelni. A rossz hitelek változása és a céltartalékképzés nagysága ugyanis kiemelten fontos jellemzők ilyenkor. A gyorsjelentés szerint a harmadik negyedévben jelentősen megemelkedett a hitelekre képzett céltartalék, különösen az ukrán leánybanknál. A harmadik negyedévben 66,6 milliárd forint volt a korrigált értékvesztésképzés, negyedéves szinten ez 20 százalékos növekedés, az egy évvel korábbihoz mérten pedig 286 százalékos bővülés, és több mint 10 milliárd forinttal meghaladja a Napi-konszenzus szerinti elemzői várakozást is. A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 7,4 százalékról 8,9 százalékra nőtt az elmúlt negyedévben.
Az eredményt egyszeri tételek is segítették, így az IFRS szerinti adózás utáni eredményt 11,7 milliárd forinttal növelte, hogy egy magyar jogszabályváltozás miatt a Goodwill-leírás adócsökkentő tétellé vált. Folytatódott a cég saját kötvényeinek visszavásárlása is, ami 2,6 milliárd forint adózás előtti pluszt jelentett. A jelentés szerint az ukrán leánybanknál keletkezett jelentős céltartalékképzés miatt a külföldi leánybankok hozzájárulása a nyereséghez az elmúlt negyedévben összességében negatív volt, 7,3 milliárd forinttal csökkentette azt. Az ukrán banknál a negyedéves veszteség 19,2 milliárd (a háromnegyed éves 29 milliárd) forint volt, annak ellenére, hogy az üzemi eredmény 86, a nettó kamatbevétel 39, a díj- és jutalékbevétel 61 százalékkal javult, a költségek pedig három százalékkal csökkentek egy év alatt.
A hitelezési aktivitás mérsékelten csökkent - a hitelállomány két százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Csoportszinten továbbra is erőteljesen folytatódott a betétgyűjtés: a bázisidőszakhoz képest háromszázalékos, az elmúlt három hónapban viszont négyszázalékos volt az állománybővülés, a konszolidált hitel/betét mutató tovább javult. Jó negyedévet zárt az OTP, a bankcsoport helyzete, stabilitása tovább javult, a tőkemegfelelési mutató kétszerese a kötelezőnek - mondta el Bencsik László, a társaság vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatóján. Az OTP bőven teljesítette az év elején bejelentett 150 milliárd forintos nyereségterv időarányos részét, a cél simán elérhetőnek tűnik. Ugyanakkor az év hátralévő részében a portfólióminőség alakulása bizonytalanságot hordoz, s mivel a menedzsment kiemelkedően prudens céltartalékolást fog követni az év zárásakor, a tervtől - akár lefelé is - elképzelhető kismértékű eltérés. A bank nem fog presztízskérdést csinálni abból, hogy pontosan 150 milliárd legyen az eredmény, nem a rövid távú profitmaximalizálás a célunk - emelte ki Bencsik. A bank a hitelportfólió-minőség romlása miatt 69 milliárd forintnyi céltartalékot képzett a harmadik negyedévben. A legrosszabb Ukrajnában volt a helyzet, a lakosság után most a vállalatok között is egyre több a késedelembe eső adós, Oroszországban viszont stabilizálódott a helyzet. Jó hír, hogy csoportszinten lassul a minőségromlás üteme. A hitelállomány növekedésére és ezzel együtt minőségének javulására valamikor a jövő év második felében kerülhet majd sor, ám az, hogy ez pontosan mikor következik be, egyelőre megjósolhatatlan - mondta Bencsik.
