A Mol harmadik negyedéves gyorsjelentésében először jelennek meg majd a horvát INA konszolidált számai, ami miatt az eredmény nehezen lesz összehasonlítható a tavalyival. Várhatóan sok rendkívüli tétel is megjelenik a számokban, így a Napi által megkérdezett elemzők többsége óvatos volt az előrejelzésekkel. Az INA nélkül számolt üzemi eredmény 29,4 milliárd forint lehet e konszenzus szerint, ami közel 60 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A visszaesés oka, hogy a Mol számára az elmúlt egy évben nem alakultak kedvezően a gazdálkodás feltételei.
Ennek egyik legfőbb oka, hogy a finomításon elérhető profit minimálisra, illetve nullára csökkenhetett. Az elemzők között volt olyan, aki szerint egyáltalán nem lesz eredmény ezen az üzletágon, míg mások szerint csak minimális profitot hozhat. A finomítói árrések ugyanis negyedéves alapon is csökkentek, főleg a dízel esetében, ami a Mol számára még fájdalmasabb. Egy éve a finomítói árrések még a historikus átlag felett voltak, bár a benzinfogyasztásban már akkor is érezhető volt a magas árszintek és az általános gazdasági lassulás hatása. Az sem jelent sok jót, hogy az INA üzemi szinten hétmilliárd forint veszteséget hozott.
A Mol számára az olajár emelkedése nem hozhatott jelentős készletátértékelést sem, hiszen, ellentétben sok más olajcéggel, nem negyedéves átlagot számol, hanem a negyedév utolsó hónapját veszi e szempontból figyelembe. A forint negyedéves erősödése nem realizált profitot jelenthet viszont a devizahitelek átértékelésénél, szemben az egy évvel korábbi jelentős, nem realizált veszteséggel. Így a nettó eredmény negyedéves szinten 26 milliárd forint körül lehet, szemben az egy évvel korábbi, közel ötmilliárd forintos veszteséggel. Fontos azonban még egyszer hangsúlyozni, hogy az eredményt sok egyedi tétel is befolyásolhatja, így a számokat óvatosan kell kezelni.
