Jövő év végéig a tőzsdére lép a CIG Pannónia Életbiztosító Zrt. A két éve magyar magánszemélyek által alapított biztosító cég szerdai közgyűlésén többek közt erről is döntöttek a részvényesek. A korábbi nevén CIG Közép-európai Biztosító Zrt. a nyilvános tőzsdei kibocsátás volumenét néhány tíz millió euróra becsüli, de árat érthetően még nem határoztak meg. Járai Zsigmond, a cég felügyelőbizottságának elnöke - és résztulajdonosa - a tőzsdére menetel időpontját a nemzetközi gazdasági helyzettől tette függővé, ami azt jelenti, hogy a válság elhúzódása esetén a parkettre lépés időpontja is kitolódhat. Az új részvények piacra dobása mellett a jelenlegi tulajdonosok is eladhatnak majd részvényt - várhatóan nem többet, mint 10-15 százalékot. A vásárlók között a biztosító saját ügyfeleire és ügynökeire is kiemelten számít.
Horváth Béla, a biztosító elnök-vezérigazgatója a CIG kiemelkedő eredményéről számolt be. A harmadik negyedévben a befektetéshez kapcsolt, úgynevezett unit-linked biztosítások területén piacvezető lett a cég: az újonnan kötött biztosítások terén piaci részesedése meghaladta a 17 százalékot. A szerződések éves átlagos díja is itt a legmagasabb, a harmadik negyedévben 514 ezer forint volt. A szerződések túlnyomó részét a Brokernet ügynökei kötötték, a Brokernet-hálózat kapacitásának mintegy felét a CIG köti le. A CIG, amelynek tulajdonosi köre közel félszáz magyar magánszemélyt ölel fel, a tőzsdei megjelenés előtt zártkörű tőkeemelésről is határozott. Az eddigi tulajdonosok és az általuk javasolt új befektetők 10 millió euró értékben új részvényt jegyezhetnek le november 20-áig. A jegyzési árfolyam 250 forint részvényenként, vagyis duplája a két évvel ezelőtti, alapításkori árfolyamnak. A tőkeemelés után a CIG Pannónia részvényeinek száma elérheti a 47 millió darabot, amelynek mintegy 15 százaléka a dolgozók kezében lesz. A CIG Pannónia tőzsdei megjelenését örömmel üdvözölte Mohai György, a BÉT vezérigazgatója, aki kifejtette: a második világháború befejezése óta ez lesz az első biztosító a Budapesti Értéktőzsdén.
(Lapunk főszerkesztője, Korányi G. Tamás a CIG Zrt. egyik tulajdonosa.)
