A német Handelsblatt jegyzetírója szerint az orosz Szurgutnyeftyegaz hajlandó lenne Mol-részvényeitől megválni, ha megkapná az INA-t cserébe. A Mol kommunikációs igazgatója nem kommentálta a hírt az MTI-nek. A cikk szerint a Szurgutnyeftyegaz bármikor megkísérelheti felvásárolni a Mol közel négyötödét, Horvátországban pedig a kormánynak ajánlott energiaipari együttműködésen keresztül keseríthetik meg orosz cégek a magyar olajtársaság életét. A Handelsblatt felvetése nem új keletű, korábban több elemző is megpendítette, hogy a Mol leginkább az INA megszerzésével vált kívánatos felvásárlási célponttá az orosz olajcég számára. Ebben szerepet játszhat az INA-val elért tengeri kijárat, új szállítási útvonalak, ugyanúgy, ahogy önmagában a Mol által így elért méretnagyság is.
Ugyanakkor a mostani felvetéssel - ami megfigyelők szerint akár puszta szondázása is lehet annak, hogy egy esetlegesen elindítani kívánt tárgyalás esetében ki, hogyan reagálna - több olyan probléma is akad, amelyet valószínűleg közel sem lenne könnyű megkerülni. A két legfontosabb talán, hogy a nyilvánosságra került eddigi információk szerint az INA-részesedést a Mol egyáltalán nem adhatja el szabadon, abba a horvát kormánynak is jelentős beleszólása lenne. A korábbi megállapodás szerint ugyanis januártól legkorábban két év múlva adhatná el a Mol az INA-ban levő részesedését, ha addig nem kerül sor Mol-INA részvénycserére. Ha igen, akkor viszont csak öt év után. Ráadásul a horvát kormánynak ekkor is visszavásárlási joga van.
A Mol négyötödének megvásárlása a Mol saját részvényekkel kapcsolatos eddigi lépéseinek ismeretében szintén több mint nehéznek, sőt talán lehetetlennek tűnik. Ezen részvények nagy része - visszavételi opciós megállapodásokkal biztosítva - a Mollal szerződésben álló bankok, más olaj- vagy energiaipari társaságok birtokában van, mint az Oman Oil vagy a CEZ. Mindezek alapján valószínűleg korai lenne még orosz kézben látni az INA-t, egyelőre sokkal valószínűbb, hogy a Mol stratégiájának megvalósulásával kell számolni az INA esetében, amiről egyébként korábbi ígéret szerint még az idén részletes tájékoztatás láthat napvilágot.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
