Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója szerint a hitelezés 2010 második feléig nem indul növekedésnek, és a portfólió minőségében is romlás várható, a bank nyereségességben mégsem lesz visszaesés. A pénzintézet úgy számol, hogy az év végére 4 százalékra nő a nem teljesítő hitelek (NPL) aránya a féléves 2,8 százalékról, míg a 2009-es nettó profitot legalább a tavalyi 6,68 milliárd forinttal egyező szintre becsüli - mondta el a vezető a Reutersnek adott interjúban.
A nem teljesítő hitelek átstrukturálása ugyanakkor már a következő év első félévében javítani fogja az NPL-arányt. Gyuris szerint a bank jelenleg a stabil nyereségességre és portfóliója minőségének megőrzésére helyezi a hangsúlyt, mint a növekedésre. A vezérigazgató elmondása szerint a növekedés korlátja jelenleg nem a tőke hiánya - hiszen az FHB kellően el van látva tőkével -, sokkal inkább a minőségi ügyfelek megtalálása jelent nehézséget ilyen környezetben.
A vezérigazgató elmondta, hogy a hitelezés szigorítására a nemzeti bank által adott javaslatok túl szigorúak, ezek a magyarok többségét (a lehetséges ügyfelek 54 százaléka ki lenne zárva) megfosztanák a hitelhez jutás lehetőségétől. A devizahitelezés korlátozása a jelzálogpiacot fojtaná meg, a jövedelmi korlátokat pedig a bankoknak kellene rugalmasabban meghatározniuk. Ugyanakkor bizonyos szigorításra szükség van - tette hozzá.
Gyuris szerint az alacsonyabb kamatokkal a forinthitelezés felfutása, a devizahitelezés drágulásával pedig annak csökkenő aránya várható. A végeredmény szerinte a mostani 62 százalékos devizahitel-arány 50 százalékra csökkenése lesz.
