BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alig lehet már eladó Molja a Molnak

2009. szeptember 14. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Újabb 19 678 saját részvényt értékesített a Mol 14 448 forintos áron, és tegnap megtörtént a korábban bejelentett 50 090 részvény átadása is, fele-fele arányban a kurdisztáni Pearl-projektet irányító Dana Gas és Crescent Petroleum vállalatoknak. Az olajcég tulajdonában lévő saját részvények állománya így 7 millió 434 ezer 737 részvényre csökkent, az előre bejelentett maximálisan 80 ezer darabos eladási mennyiségből pedig már kevesebb mint 13 ezer maradt (a Mol a múlt héten már bejelentett egy 47 ezer darabos eladást). Az persze korántsem biztos, hogy a maradék 13 ezret valóban teljes egészében el is adják, de a kis mennyiség miatt ez vélhetően már nem különösebben izgalmas kérdés.
A tranzakciósorozat a Mol kurdisztáni befektetésének 2009-es tevékenységét finanszírozza. A Pearl az iraki kurd területen található két legjelentősebb gázmező tulajdonosa, amelyek már most közel egymilliárd köbméternyi gázt termelnek ki évente. A résztvevők becslései szerint pedig 2014-re évi mintegy 31 milliárd köbméternyi gázt hozhatnak felszínre, a teljes hazai gázkitermelés több mint tízszeresét. A Mol a társaságban 10 százalékos részesedést birtokol, hasonlóan az OMV-hez, amely azonban 350 millió dollár készpénzt adott a részesedéséért, míg a Mol az alaptőke hat százalékát, összesen 6 millió 271 ezer 142 saját részvényét adta cserébe.
A megegyezés szerint a később szükséges beruházások ellentételezéseként a társaság saját döntése szerint részvényátadást vagy a részvényátadás és készpénzfizetés kombinációját is választhatta. A döntés a részvények részbeni tőzsdei eladása és a készpénzfizetés lett, vélhetően azért, mert a tranzakció májusi létrejötte óta a tőzsdei ár jelentősen megemelkedett és a Pearl két fő tulajdonosa alacsonyabb áron számolta volna be a részvényeket, mint ahogy azokat a tőzsdén most el lehetett adni.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet