BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fekete hónap jöhet a BÉT-en

Szeptemberben átlagosan 3 százalékot esett az elmúlt tíz évben a magyar tőzsde vezető indexe, a BUX. Így az amerikai indexekhez hasonlóan elmondható, itthon sem túl jó részvényekben ülni az év kilencedik hónapjában.

2009. szeptember 2. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A meghatározó amerikai tőzsdeindex, az S&P-500 történetében a szeptembert tartják a legsötétebb hónapnak, mivel ebben a 30 napban mélyen alulmúlja az átlagot a mutató teljesítménye. Az elmúlt tíz évre visszamenőleg megnéztük, miként szerepelt az év kilencedik hónapjában a magyar tőzsde, és bizony ez sem nyugtathatja meg azokat, akik most pénzüket részvényekben tartják. Az elmúlt tíz szeptemberben ugyanis összesen csak háromszor tudott emelkedni a vezető magyar tőzsdeindex, átlagban 3,1 százalékos esést könyvelhettek el ebben a hónapban a befektetők.
A statisztikából az is jól látszik, hogy szeptemberben emelkedésre csak akkor volt érdemes játszani, amikor erőteljesen felfelé tartó trendben volt a BUX. Ez egyébként erre az évre akár igaz is lehet, ha valaki úgy gondolja, hogy az elmúlt hónapokban lezajlott emelkedés nem medvepiaci rally volt.
Ugyanakkor a számok azt is megmutatják, hogy eső piacon rendkívül sokat tud szeptemberben zuhanni a BUX. Az orosz válság idején, 1998-ban például több mint 13 százalékot, a következő évben 9,3 százalékot esett az index értéke, míg tavaly 8,7 százalék volt a mínusz. Természetesen nem véletlenül övezi kiemelt figyelem ezt a hónapot. Ekkor térnek ugyanis vissza nyári szabadságukról a nagy alapkezelők és a befektetők is, így ilyenkor nő az aktivitásuk.
A magyar piac négy vezető részvénye közül a legrosszabbul az OTP teljesített az elmúlt tíz szeptemberben, átlagosan 3,8 százalékos visszaeséssel. A legjobban a Mol szerepelt, amely átlagosan 0,8 százalékos növekedést tudott felmutatni, úgy, hogy árfolyama öt esetben emelkedett, öt esetben pedig csökkent. Érdekes, hogy a válságállónak minősített Magyar Telekom elég gyengén szerepel ebben a hónapban, ami talán annak tudható be, hogy ilyenkor messze van még az osztalék kifizetése, ami a papír stabilitását adja. A telekomrészvény a BUX-hoz hasonlóan csak három esetben tudott emelkedni szeptemberben és az átlagos visszaesésének a mértéke is 2,7 százalék volt.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet