Jövőre már nőni fog a profit - jelentette ki Mosonyi György a Bloombergnek adott interjújában, a Mol vezérigazgatója szerint a régió kilábal a gazdasági visszaesésből. A Mol a következő évben már magasabb nyereségre számíthat az INA részéről is. (Az INA-val kapcsolatos tervekről várhatóan az év végén ad részletes tájékoztatást a menedzsment.)
A Mol jelenlegi, 80 ezer hordós napi szénhidrogén-kitermelése ráadásul megduplázódik, a növekedés az INA szíriai és adriai olajmezőiből származik, a hazai és az orosz kitermelésben rövid távon nem várható nagy változás - mondta el Mosonyi. Az iraki Pearl beruházás 2013-2014-re fog csúcsra érni, amikor a Mol 10 százalékos részesedésével a teljes magyar kitermeléssel azonos nagyságrendű felhozatal várható belőle.
A Mol jelenleg is tárgyal bankokkal beruházásainak lehetséges finanszírozásáról, a társaság a részvénykibocsátás lehetőségét sem veti el. Mosonyi szerint ez logikus megoldás lehet olyan időben, amikor a gazdasági környezet javul és a cégnek vannak olyan tervei, amelyekkel a befektetők elé állhat. Mindazonáltal erre vonatkozó konkrét tervek még nem születtek.
Közép- és kelet-európai terjeszkedésre már kevés lehetőséget lát a Mol és nem tervez további finomítói kapacitásbővítést sem Nyugat-Európában. A fókuszt a jövőben a meglévő portfólió készpénztermelő képességének mielőbbi javítására helyezi inkább a cég - fejtette ki a vezérigazgató.
A Szurgutnyeftyegaz bevásárlását lezárt történetnek nevezte Mosonyi. Elmondta, az orosz cég minden olyan információt megkap, amit a többi pénzügyi befektető is, ám más kommunikáció nincs a két cég között. Persze ha olcsó olajat akarnának eladni, arra a Mol mindig kapható - ironizált a vezérigazgató.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
