A Mol hatalmas eredményének zöme - több mint 115 milliárd forint - a devizahiteleken elért nyereség volt, hasonlóan az előző negyedévhez, amikor még ennél is nagyobb összeget jelentett ez a tétel, csak éppen veszteségként. A forint árfolyamának ingadozása miatt a két negyedévben bekövetkezett hatalmas ingadozás a nettó eredményben torzítja a számokat, a féléves eredmények összehasonlítása sokkal reálisabb képet mutat. E szerint az olajcég gyorsjelentésében közölt 373 forintos féléves részvényenkénti eredmény (a negyedéves szám 1753 forint) mintegy 81 százalékkal lett kisebb a tavalyinál, ha a speciális tételeket nem vesszük figyelembe. Ezek - az INA-üzletrész valós értékre hozása és a gázüzletág E.Onnak történő eladásának utolsó tétele - ebben a negyedévben szépítették az eredményt, 744 forintra emelve a féléves EPS-t.
A külső környezet negatív hatásai a finomítás-kereskedelmi üzletágat sújtották a leginkább, a nagymértékben szűkülő finomítói árrés, továbbá a Brent és az Ural olaj árkülönbözetének egy dollár alá esése szinte eltüntette az üzletág rendes működési profitját. Az így elért 5,5 milliárd forint ugyanakkor mégis sokkal több, mint az előző negyedév 6 milliárdos vesztesége, köszönhetően a magasabb értékesítési mennyiségnek és az alacsonyabb energiaköltségeknek.
Az üzletág profitját ugyanakkor jelentősen, mintegy 35 milliárd forinttal javította a készletátértékelés. Mindez a tavalyi első félévhez képest 58 százalékos csökkenéssel járt. A kutatás-termelés a várakozásokkal összhangban alig 15 milliárdos eredményt produkált az első negyedéves 46 milliárd után. Ennek oka a forint dollárral szembeni erősödése mellett a hazai földgázárak csökkenése - a kilenc hónapos késleltetés miatt ez a második negyedévet sújtotta - és a kitermelés összességében mintegy 11 százalékos visszaesése. Ez utóbbit a hazai földgázkitermelés csökkenése és az orosz ZMB mezőn bekövetkezett olajkitermelés-visszaesés okozta.
A vártnak megfelelően szintén veszteséget hozott a petrolkémiai üzletág. A 9,3 milliárdos mínusz - az árrések itt rendkívül alacsony szinten állnak - tovább növelte az első negyedév 3,7 milliárdos hiányát. A gázüzlet 7,2 milliárdot hozott a konyhára, ami viszont több volt, mint a múlt év hasonló időszakában elért eredmény. Az első negyedév itt is jobb volt, most már megmutatkozott a válság hatására csökkenő gázfogyasztás.
Összességében az olajcég az optimistább várakozásokkal összhangban levő eredményekről tudott beszámolni. A speciális tételek ugyan javítják a végső számokat, de a részvények értékelésére ennek vélhetően kevés befolyása lesz az elkövetkező időszakban. A pesszimistább elemzők a gyorsjelentés hatására emelhetnének ugyan a célárfolyamaikon, meg kell azonban jegyezni, hogy ezek többsége a jelenlegi piaci árfolyam alatt van, így ennek piaci hatása megkérdőjelezhető. Igazi változásra inkább csak a külső környezet jövőbeni változása esetén kerülhetne sor, így az olajrészvény árfolyamát inkább a piaci hangulat vagy az esetleg újraéledő felvásárlási spekuláció határozhatja meg.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
