A Mol szempontjából sem közömbös előzetes adatokat tett közzé pénteken az OMV. Az elsősorban a külső környezet alakulására vonatkozó számokból kiderül, hogy az elemzők várakozásainak megfelelően a második negyedévben is folytatódott a finomítói árrések markáns csökkenése. Az osztrák olajtársaság referencia-árrése az elmúlt negyedévben 1,64 dollár lett hordónként, ami kevesebb mint fele az első negyedéves 4,26 dollárnak. Ugyanez a margin a tavalyi negyedik negyedévben még 7,25 dollár volt, a tavalyi év második negyedévében pedig 6,76 dollárt tett ki.
Az OMV a kitermelés növekedéséről is beszámolt az elmúlt negyedévre vonatkozóan, részletes adatokat is tartalmazó gyorsjelentését pedig augusztus 5-én teszi közzé.
A Molra nézve ezek a számok meglehetősen borús kilátásokat vetítenek előre az augusztus 28-ára várt gyorsjelentéssel kapcsolatban, hiszen a társaság finomítási tevékenysége már az elmúlt időszakban is veszteséget termelt. Közvetlenül ugyanakkor ezek az adatok nem vihetők át a magyar olajtársaságra, a Mol által realizált margin ugyanis általában jobb, mint a referenciának használt árrések. Ráadásul a mindezzel együtt valószínűleg nem túl sok örömre okot adó finomítási teljesítményt most javítani fogja a tavalyi második félév eredményét elcsúfító készletátértékelés, hiszen - ahogy az az OMV előzeteséből is kiderül - az olajár emelkedése miatt még a forinttal szemben gyengülő dollár mellett is tízmilliárdos nagyságrendű javulást hozhat ez a tétel.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
