BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem árt vigyázni a részvénypiacokkal

2009. július 5. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gazdasági kilátások bizonytalansága ellenére a részvénypiacokon javarészt az optimizmus az úr. Ezt jól tükrözi például az S&P-500 index visszatekintő P/E mutatója is, amely csupán 14 százalékkal van a globális válság kirobbanása előtti szintek alatt. A részvénypiacok szempontjából jelen helyzetben az amerikai tőzsdék a legérdekesebbek, hiszen a többi piac most kiemelten követő jelleget öltött - hangsúlyozta egy pénteki sajtótájékoztatón Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője.
Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a következő két negyedéves vállalati jelentések még elég jelentős eredmény-visszaesést tartalmaznak majd. A jövőbeni indexemelkedéssel nem számolva, már csupán az eredménycsökkenés okán is a visszatekintő P/E mutató el fogja érni vagy meghaladja majd a válság előtti szintjét. A piac tehát már így is jelentős optimizmust árazott. Márpedig ez kis mozgásteret enged a további emelkedésnek, sőt esélyes a korrekció. Az igazi emelkedés inkább 2010 elején indulhat be. Éppen ezért a Buda-Cash elemzői továbbra is a defenzív, aciklikus (gyógyszeripari, élelmiszer-ipari, alapvető fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok), illetve a gazdaság lábadozásának kezdetéből profitálni tudó bányavállalatok papírjait ajánlja vételre. Mindazonáltal hosszú távon nem mondható túlárazottnak az amerikai piac - tette hozzá Fazakas.
A magyar tőzsdével kapcsolatban viszont már óvatosságra int Török Bálint, a brókerház elemzője. A négy-öt nagyobb papíron kívül az értékelhető léptékű forgalmat tekintve gyakorlatilag szinte megszűnt az élet. Ráadásul ha az OTP részvényeit kivesszük a képből, likviditásról nem igazán beszélhetünk. Ugyanakkor a legnagyobb hazai bankpapírban 2 éves időtávon még nagy potenciált látnak a brókercég szakemberei.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet