Hat hónapot kapott a szabálytalanságok kijavítására a Zapadno-Malibalik (ZMB) mezőn kitermelést folytató, felerészben Mol-tulajdonban levő cég a Rosznyedra hatóságtól - derült ki orosz lapok pénteki cikkeiből. A mezőn operátori tevékenységet folytató Russznyefty képviselőjének nyilatkozatából kiderül, hogy ők nem tartják elég hosszúnak a határidőt.
A hatóság azt sérelmezi, hogy a társaság nem hasznosítja a mezőn kitermelt olaj mellett feljövő gáz legalább 95 százalékát. Erre elektromos energia termelésével kerülhetne sor a Russznyefty tervei szerint, ami azonban 2010 előtt nem megvalósítható. Korábban a gázt az állami tulajdonú Rosznyefty vezetékén továbbították egy gázüzembe, ezt azonban 2007-től műszaki okokra hivatkozva megtagadta a társaság - miközben peres eljárást folytat a ZMB-ben levő Russznyefty-tulajdon megszerzéséért.
A hatóság adta haladék jó hír a ZMB mezőben érdekelt Molnak, ugyanakkor továbbra is fenntartja a bizonytalanságot a mező további sorsával kapcsolatban és abban a tekintetben is, hogy a hatóság feléledt ébersége a Rosznyefty és a Russznyefty közti harc vagy a Mol ellen a Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzés miatt várt orosz ellenlépések része, esetleg amire a legkevesebben gondolnak, tényleg csupán egy környezetvédelmi probléma-e. Mindenesetre ha a helyzet nem változik, a hatóság hat hónap elteltével visszavonhatja a Mol kőolaj-kitermelésének jelentős részét adó ZMB mező engedélyét.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
