Visszavonhatják az oroszországi ZMB kőolajmező kitermelési engedélyét - tudósított a Kommerszant orosz lap arról, hogy az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr orosz állami ügynökség állítólag a 2016-ig érvényes engedély visszavonásáról készül dönteni. Az ok az az egy hónapja életbe lépett jogszabály, amely szerint visszavonható az engedély, ha egy mezőn folyó kitermelés során az olajjal együtt feltörő gáz legalább 95 százalékát nem hasznosítják.
Márpedig a felerészben Mol-, felerészben Russznyefty-tulajdonban levő mezőn ez nem történik meg, mert állítólag az állami kézben levő Rossznyefty olajtársaság - amelynek vezetékeiben a gázt továbbítani lehetne - nem akarja azt átvenni. A lap szerint az ügy hátterében a két orosz olajtársaság közötti vita húzódik meg, ugyanis a Rossznyefty jelenleg is jogi eljárásban követel magának egy a mezőben lévő tulajdonrészt (arra hivatkozva, hogy a korábbi Jukosz-tulajdont a Russznyefty jogszerűtlenül szerezte meg).
Ez az eljárás már 2007 óta folyik és a jogi viták már korábban is okoztak gondot a Molnak (jogi vita van egy állítólag ki nem fizetett, mintegy 180 millió dolláros jogosulatlan kőolajeladásról is). A Mol utolsó gyorsjelentése részben e tulajdonrésszel kapcsolatos vitákkal indokolta a ZMB mezőn bekövetkezett jelentős, 2008 első negyedévéhez képest 21 százalékos termelés-visszaesést.
Ugyanakkor amióta a Szurgutnyeftyegaz 20 százalék feletti részesesedést szerzett a Molban és eközben a cég közgyűlésére sem jutott be, az orosz ellenlépésekre vonatkozó piaci várakozások rendkívüli mértékben felerősödtek. Így nem csoda, hogy sokan a Szurgutnyeftyegaz-ügy miatti orosz nyomásgyakorlás kezdetét látják a ZMB problémáinak sűrűsödésében. Egy ilyen helyzetnek már a lehetősége is egyértelműen negatívan hathat a Mol-árfolyamra. A ZMB mező ugyanis a termelés-visszaesés ellenére is a legjelentősebb orosz kitermelőhelye a Molnak, és ha a teljes oroszországi lehetőséget elveszíti az olajcég, az mindenképpen jelentős károkat okoz. Elemzői becslések szerint a csoport értékének több mint tíz százalékát is elveszítheti ezzel, ráadásul éppen egy olyan időszakban, amikor eredményének túlnyomó részét a kitermelésből kénytelen megszerezni a cég.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
