Tíz év után először a Regionális Fejlesztési Vállalat (RFV) hajt végre másodlagos kibocsátást a BÉT-en. A tőkeemelésre a cég tavaly augusztusi közgyűlési felhatalmazása ad lehetőséget - mondta el a tőzsde épületében tartott keddi sajtótájékoztatón Soós Csaba, az RFV elnöke.
Tavaly nyáron még október környékére tervezték a kibocsátást, a pénzügyi válság azonban keresztülhúzta a társaság terveit. Most azonban az intézményi befektetőkkel folytatott egyeztetések, illetve a folyamatban lévő, elsősorban a futó projektek finanszírozási igénye miatt július közepén megtörténhet a nyilvános tőkeemelés. A jelenlegi hitelszűke miatt ugyanis nagyobb önerőt igényelnek a hitelező bankok, márpedig a fűtési szezon kezdetére, októberre le kell zárni a fűtés-korszerűsítési beruházásokat. A tőkeemeléssel elérhető hitelek által az RFV energetikai portfóliójának megháromszorozódását reméli egy év alatt. Ugyan Soós a kibocsátásról konkrét adatokat egyelőre nem árulhatott el, az 1-1,2 milliárdos tőkebevonási célérték, illetve a bevezetendő részvénymennyiség alapján 2500-3000 forintos papíronkénti jegyzési ár várható. A társaság az intézményi befektetők mellett a kisbefektetők érdeklődésére is számít. Utóbbiak Soós szerint nagyobb valószínűséggel biztosítanák a likviditást, amelynek révén a befejezett projektek is beárazódhatnának.
Bár a kibocsátás bizonytalan tőkepiaci hangulatban történik, Soós az előzetes befektetői visszajelzések alapján bízik a jegyzés sikerében. Az elnök szerint a jegyzést várhatóan az Erste végzi majd, részletekkel a tájékoztató felügyelet általi jóváhagyását követően, jövő hét közepén szolgál. A magtevékenységen túli projektekről Soós a Napi kérdésére elmondta: a Mester Kft.-vel tervezett plazmafáklyaprojekt legnagyobb sajnálatukra végleg elúszott, a műanyagból fűtőolajat előállító fejlesztésnél pedig a VPOP-val adódtak gondok, a hatóság ugyanis annak ellenére akarja jövedéki adóval terhelni az energiahordozót, hogy azt hulladékból állítanák elő.
