Két hónapos egyeztetést követően véglegesítette a tőkebevonás feltételeit az Orco és a Carrefour többségi tulajdonosaként ismert Colony Capital pénzügyi befektető cég. Az Orco közleménye értelmében november 30-ig a Colony Capital tanácsadása mellett működő alapok által tulajdonolt, ColOG néven futó cég kapná meg a törzsrészvények jegyzésére feljogosító warrantokat. Ezek lehetővé teszik, hogy lehívásuk esetén részvényenként 7 euróért, összesen 80 millió euró értékben jegyezhessen a ColOG a kibocsátandó törzsrészvényekből, azzal a kikötéssel, hogy tulajdonrésze nem haladhatja meg a 30 százalékot.
Ezenfelül minden Orco-részvényesnek alkalma nyílik minden egyes papírja után egy 7 eurós új papír jegyzésére, ami elvileg akár további 60 millió eurónyi friss tőkét jelenthetne, azaz a ColOG jegyzésével együtt 140 millió eurónyi pénz folyhat be. (Ez ellen szól, hogy a tőzsdei ár jelenleg alatta marad a 7 eurónak.) Így az április végi megállapodással szemben elvileg azonos feltételekkel vásárolhatnak papírokat a kisrészvényesek is.
A warrantok lehívásának útjába azonban több akadály is gördülhet. Egyrészt beváltásuk előfeltétele, hogy a csődvédelmi eljárás keretén belül lezáruljon a kötvényesekkel zajló tárgyalássorozat, azaz a hitelállomány átalakítása. Ennek kapcsán Jean-Francois Ott elnök-vezérigazgató tegnap egy sajtótájékoztatón elmondta, a társaság egy minden kötvényes számára kielégítő javaslattal tervez előállni szerdán, azaz ma. A tervek szerint a 400 millió eurót megtestesítő kötvényállományt részvényekre váltanák. Nyilván nem mindegy, milyen árfolyamon, de ez - a kibocsátással együtt - radikális mértékben felhígítaná a részvényállományt, miközben továbbra is megmaradna az 1,1 milliárd eurós banki hitelállomány sorsának problémája. További előírás, hogy a warrantok kibocsátását az erre a célra összehívott rendkívüli közgyűlésnek, az arról készült ismertetőt pedig az illetékes felügyeleti szerveknek is jóvá kell majd hagyniuk.
A bejelentést az elemzők nem túl optimistán fogadták. Az ugyan jó hír, hogy a Colony végül kész volt megállapodni az Orcóval, ez viszont még korántsem jelenti azt, hogy valóban le is jegyzi a részvényeket - jelentette ki a Bloombergnek Patrick Vryoubal, az Atlantik Financni Trhy elemzője, aki egyébként eladásra ajánlja a papírt.
Még borúlátóbb a Wood & Company elemzője, aki az új megállapodást az új feltételek és az kisebb tőkemennyiség folytán egyértelműen negatívan értékeli. A Wood egyébként még március végén csökkentette 1 euróra éves Orco-célárát, akkori elemzése szerint a társaságnak 214 millió euró friss tőkére lenne szüksége. A piac valamivel kedvezőbben fogadta a hírt, az Orco árfolyama csaknem 8 százalékot ugrott kedden délután Párizsban, igaz, ez csupán 44 centes drágulást jelent. Nálunk csak a nap elején volt forgalma, 1800 forinton is megfordult, de végül 1670-en végzett.
