BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jogászok harcolhatnak a Molért

2009. június 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Mol ellen a Szurgutnyeftyegaz részvénykönyvi bejegyzésének megtagadása miatt - jelentette be tegnap tőzsdezárás után a Mol a BÉT honlapján. Az orosz olajtársaság nem adta fel a küzdelmet azért, hogy teljes jogú Mol-részvényes lehessen, azután, hogy az április végén tartott Mol-közgyűlésre be sem tudott jutni. Az OMV-től megvásárolt részvényeit ugyanis akkor nem tudta bejegyeztetni a részvénykönyvbe, a Magyar Energia Hivatal (MEH) nem volt hajlandó igazolni, hogy öt százalékot jóval meghaladó tulajdonszerzését megfelelő módon bejelentette volna. Ennek hiányában a Mol igazgatóságának nem volt törvényes lehetősége a cég bejegyzésére, így érthető, hogy a közgyűlésen sem vehetett részt - jelentette ki a közgyűlést követően Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.
A hivataltól származó információk szerint az értesítést a tulajdonszerzésről megkapták, az igazolás kibocsátása helyett - mivel az érdemi információkat nem tartalmazott - azonban a Szurgutnyeftyegaznak a részvényeseket, illetve a vezető tisztségviselők kilétét firtató kérdéseket tettek fel. Ezekre a kérdésekre azóta is várják a választ a Népszabadság korábbi információi szerint. A patthelyzet következtében a Szurgutnyeftyegaz nem jutott be a Mol közgyűlésére, így nem szavazhatott, miközben a megjelent részvényesek jelentős mértékben megerősítették az alapszabály rendelkezéseit a "lopakodó felvásárlás" ellen. A határozatokat a cégbíróság május 12-én bejegyezte.
A mostani bejelentés - ahogy az orosz cég korábbi megnyilatkozásai is - jelzi, hogy a társaság nem elégszik meg a Mol-menedzsment által "ráosztott" pénzügyi befektető szereppel. Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint elképzelhető, hogy az orosz cég a bejegyzés megtagadására vonatkozó eljárással végső soron a közgyűlés eredményeit is megtámadni készül. A szakértő szerint a Szurgut mostani bejelentésének árfolyam-befolyásoló hatása nem lesz.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet