BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmas Mol-bukás a hiteleken

Sorozatban a harmadik és egyben a legnagyobb veszteségét könyvelhette el a Mol az első negyedévben. A devizahitelek miatti 136 milliárdos bukás mellett a finomítás is veszteséget termelt volna, ha nem segít a készletek átértékelése.

2009. május 19. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kiábrándulással fogadta a piac a Mol sorozatban a harmadik, egyben kiemelkedően a legnagyobb, 114,8 milliárdos negyedévi veszteségről beszámoló gyorsjelentését. A legrosszabb hír a pénzügyi soron mutatkozó, összesen 147 milliárdos veszteség. Ennek oka a március végi rendkívül gyenge forintárfolyam, ami egyedül a devizahiteleken több mint 136 milliárd forint nem realizált mínuszt jelentett. Ebben annyi jó azért van - ahogy azt Molnár József, a cég pénzügyi vezérigazgató-helyettese a Reutersnek elmondta -, hogy a jelenlegi árfolyamon számolva ez a veszteség 80 milliárd forinttal kevesebb lenne.
Az összeg nagysága miatt minden más teljesítményt elhomályosító pénzügyi veszteség mellett az üzletágakat vizsgálva már vegyesebb a kép. A magas forint-dollár árfolyam, az alacsonyabb bányajáradék és a magas gázárak miatt 46 milliárdos üzemi eredményt hozott a kitermelés. Ez az összeg a bázisidőszaki értéket 93 százalékkal múlja felül, ha nem számoljuk a tavalyi gázmező-értékesítés egyszeri, az akkori eredményt növelő tételét. Oroszországból azonban nem érkeztek jó hírek (bár ez most nem a Szurgutnyeftyegazhoz kapcsolódik). A Mol ZMB mezője már korábban is termeléscsökkenést mutatott, most azonban kifejezetten jelentős, 21 százalékos visszaesést szenvedett el, és ebben a geológiai okok mellett már az 50 százalékos orosz partner tulajdonrészével kapcsolatos viták is szerepet játszottak. Szerencsére a Mol többi orosz mezőjével, úgy tűnik, nincs semmilyen probléma.
Ugyanakkor a finomítás eredménye már sokkal elszomorítóbb. A készlettartás majd 11 milliárdos pozitív hatását nem számolva elért 6 milliárdos veszteség Európa, de talán a világ legjobb finomítóival rendelkező olajcégétől azért kevés örömre ad okot.
Ráadásul lehet, hogy a Molt sújtó rendkívül rossz finomítói környezet - nagymértékű marginszűkülés és a Brent-Ural árak különbözetének erodálódása - tartósabban megmaradhat, mint a devizaárfolyamok extrém szintjei.
A finomítói kapacitásoknak most ugyanis bővében van a piac és a Brent-Ural spread növekedéséhez is legalább az OPEC-nek kellene az elmúlt időszak csökkentései után kitermelési kvótáit inkább növelni. Kevés vigaszt jelenthet, hogy Molnár József szerint a finomítási jövedelmezőség nem romlik tovább, és az év hátralevő részében az első negyedévi szinten marad. Nem segített sokat az INA sem, a horvát olajcég 12 milliárd forintos veszteséget hozott többek között a még le nem választott gázüzletág miatt.
A két másik divízió - a petrolkémia 3,7 milliárdos vesztesége és a gázszállítás 12,9 milliárdos eredménye - érdemben ezen nem tudott változtatni. A gázüzletnél ugyanakkor ez közel 40 százalékos javulást jelentett az előző év hasonló időszakához képest, ami - hozzátéve a kitermelés rekorderedményét - arra azért elég volt, hogy üzemi eredmény szinten a cég ne romoljon, a gyenge finomítói teljesítmény ellenére. Az EBITDA-t vizsgálva pedig kiderül, hogy még javulás is mutatkozik a teljesítményben, ebbe azonban már az egyszeri tételek is (például az E.Onnal a gázüzletág eladásából még visszaírt 14 milliárd forint) belejátszottak.
Az elemzők fanyalogva fogadták az eredményeket, annak ellenére, hogy többségük várakozásainak megfeleltek a gyorsjelentés számai. Az elmúlt napok áremelkedéseivel a Mol ugyanis többségük szerint drágává vált a régiós versenytársakkal összehasonlítva és ezt az új kurd üzlet sem indokolja.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet