BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiválóan kezdte az évet a Richter

A Richter kutatás-fejlesztési tevékenysége okán stratégiai vállalat, így érdekünk, hogy a meglévő állami tulajdon tartósan megmaradjon - mondta Bogsch Erik a Richter vártnál sokkal jobb negyedévi teljesítményéről beszámolva.

2009. május 11. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nincs és nem is kell felvásárlási prémium a Richter részvényárfolyamába, a jelenlegi 25 százalékos állami részvénycsomag tartós állami tulajdonban maradását támogatjuk - jelentette ki Bogsch Erik vezérigazgató a cég gyorsjelentésének közzététele alkalmából rendezett sajtótájékoztatóján, miközben beszámolt a 18 milliárd forint körül szóródó elemzői becsléseket messze meghaladó, 21,6 milliárdos első negyedéves adózott eredményről. Az évkezdet profitját leginkább a forint helyzete határozta meg. A 307,5 forinton záró euró a Richter számára kis híján 10 milliárdos pénzügyi profitot hozott. Emellett számottevően segítette az a Forest Laboratoriestől származó mintegy kétmilliárdos kutatási ellentételezés is, amivel az elemzők nem számolhattak.
A különböző piacokon bekövetkezett visszaesésekért elsősorban a helyi devizák árfolyamának jelentős leértékelődése volt a felelős, így például az orosz szállítások januárban gyakorlatilag szüneteltek, amíg nem sikerült megállapodni a helyi nagykereskedőkkel a rubel leértékelődéséből adódó veszteségeik kompenzálásáról.
Az USA-ban viszont a hatóanyag-értékesítések szenvedték meg a bekövetkező árcsökkenést, a nőgyógyászati termékcsoport viszont - a gyorsjelentés kiemeli a drospirenone nevű készítményt - nagyon jól szerepelt a Barr-ral közös eladások során. Jelentősen emelkedett több termék forgalma is itthon, a magyar piac így forintban 15 százalékos növekedést produkált, igaz, ez euróban nézve kevesebb mint egy százalékot tesz ki.
A Richter 5,6 százalékos részesedéssel a negyedik legnagyobb szereplő a hazai piacon. Az Európai Unióban a magyar piacot nem számítva kétszázalékos volt a forintban számolt növekedés (ez euróban közel 11 százalékos visszaesés), míg a FÁK-országok hat százalékot (euróban 18 százalék) hoztak össze. Ezen belül a már említett Ukrajna és Oroszország szerepelt nagyon rosszul, hasonlóan az EU-tag Lengyelországhoz, ahol forintban 6, de euróban már 17 százalék volt a visszaesés. A legjobban az USA-piacon járt a Richter, elsősorban a Barr Laboratoriestől jövő, profitmegosztáson alapuló bevételeknek köszönhetően, itt euróban duplázódott a forgalom.
Előrejelzésként Bogsch Erik ugyanakkor elmondta, belföldön éves szinten stagnálást vár, a teljes hazai piac ötszázalékos csökkenése mellett. Lengyelországban az ötszázalékos növekedést éves szinten tartani tudják, Romániában a gyógyszergyártástól lejben nem várnak növekedést. Az EU tíz új tagállamában 10, a tizenöt régi tagállamban csak 5 százalékos lesz a csökkenés. A FÁK-tagállamokban euróban 10, ezen belül Oroszországban 5-10 százalékos csökkenést valószínűsítenek a nagyon rossz évkezdetet figyelembe véve. Ukrajnában dollárban a tavalyi rekordév 58 millió dollárjához képest idén 40-50 százalékos esést valószínűsít a vezérigazgató. Az USA-ban viszont 5-10 százalék közötti, dollárban bekövetkező növekedéssel számolnak. Mindezek alapján a teljes árbevétel euróban várhatóan csökken az idén.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet