BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új partnere lesz a Molnak a ZMB-ben

2009. április 27. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A moszkvai gazdasági bíróság a Szamaranyeftyegaznak, az állami ellenőrzésű Rossznyefty leányvállalatának ítélte az 50 százalékban a Mol tulajdonában lévő Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) kőolajmező másik 50 százalékát a Russznyefttyel szemben. A döntést a bíróság azzal indokolta, hogy a hajdan a Jukosz tulajdonában levő mezőt korábbi tulajdonosa, a Russznyefty nem jogszerűen szerezte meg - tudósított a Kommerszant cikkéről az MTI-Eco.
A Russznyefty, amely a Jukosz ellen folyó kormányzati támadások idején a Jukosz leányvállalataitól vásárolta meg a kérdéses ZMB-részesedést, korábban Mihail Gucserijev tulajdonában volt, akinek 2007-ben problémái támadtak az igazságügyi szervekkel s az adóhivatallal, egyes értesülések szerint éppen azért, mert vásárolt a Jukosztól. Gucserijev végül lemondott elnöki tisztségéről és külföldre távozott, a Rusznyeftyet pedig Oleg Gyeripaszka, az ország akkor leggazdagabb embere vette meg. A Szamaranyeftyegaz, amely korábban szintén Jukosz-leány volt és ennek felszámolása kapcsán keletkeztek követelései a Jukosszal szemben, időközben az állami Rossznyeftyhez került és követeléseinek fedezésére perelte be a Russznyeftyet.
Ennek a pernek a következménye a mostani döntés, amelynek következtében a ZMB projektben a Mol partnerévé az orosz állami ellenőrzésű Rossznyefty vált. Érdekes kérdés lesz a Mol-befektetők számára ezután, hogy az új partnerség a magyar olajcég számára hogyan válik be. Léteznek olyan felvetések, hogy a Mol által kizárólag pénzügyi befektetőnek minősített Szurgutnyeftyegaz a nagyobb beleszólás érdekében (a Szurgutnyeftyegaz tőzsdei olajcég, de tulajdonosi struktúrája részben ismeretlen, egyesek magát Vlagyimir Putyin orosz elnököt sejtik mögötte) el tudja érni, hogy az orosz állam nyomást gyakoroljon a Molra. Ez történhetne akár a ZMB mezőn keresztül is. A Molnak egyébként korábbi partnerével is akadtak gondjai, folyamatban is van egy pere 5 milliárd rubel értékben, melyet jogosulatlan kőolajszállítások miatt indított.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet