Nem egy sarki fűszerboltba való bevásárlásról van szó - érzékeltette Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a társaság közgyűlését követő sajtótájékoztatón a Szurgutnyeftyegaz Molban történő tulajdonszerzésére válaszul bevezetett alapszabályi korlátozások jelentőségét. Ezek egy lopakodó, nem egyeztetett, nem nyilvánosan történő felvásárlás ellen védik a magyar olajcéget, egyben - a B részvény jogainak újraszabályozásával - vétójogot adnak az államnak olyan kérdésekben, melyek egy felvásárló számára kikerülhetetlenek. Ezzel újra teljességében érvényesülhet az állam jogos beleszólása a saját energiabiztonságát érintő kérdésekbe és közben az EU-ban korábban vitákat keltő B részvény is az uniós elveknek megfelelővé vált. Hernádi elmondta, az összes részvényes érdekét az szolgálja, senki ne tudjon irányítási jogokat átvenni a társaságban, és a védekezést szolgálja az is, hogy az igazgatóság felszólítására minden részvényesnek fel kell fednie a részvények hasznát élvező végső tulajdonost. (A Szurgutnyeftyegaz esetében ez valószínűleg igen érdekes kérdés, hiszen a nagytulajdonosok kilétét ott még a részvényestársak sem ismerik.)
A közgyűlés az elfogadott rendelkezésekkel rendkívüli mértékben megszilárdította az igazgatóság pozícióját - háromnegyedes többség kell a visszahíváshoz és csak háromhavonta, egyesével lehet a tagokat leváltani - a tízszázalékos szavazati korlát fenntartása mellett. A Mol ezekkel a lépésekkel erősebb és stabilabb lett, mint valaha - mondta Hernádi Zsolt, arra is utalva, hogy az osztalékfizetés elmaradásával a részvényesek a Mol pénzügyi rugalmassága mellett tették le a voksukat. Erre az INA-akvizíció és a pénzügyi válság adta az indokot. A Mol egyébiránt a normalizált (rendkívüli tételek nélküli) eredményének 40 százalékát hosszabb távon kifizetné a részvényeseknek.
A Szurgunyeftyegaz továbbra is pénzügyi befektető maradhat, ilyenként szívesen egyeztetnek vele is, ahogy más pénzügyi befektetőkkel is szokás. Előnyben azonban nem részesítik, mert az törvénytelen lenne - mondta Hernádi. A Szurgutnyeftyegaz lapunkban megjelent egész oldalas hirdetésére válaszul - melyben az orosz olajcég Vladimir Bogdanov vezérigazgató aláírásával a Mollal való együttműködési és ezzel kapcsolatos egyeztetési szándékát hangsúlyozta, egyben értetlenségét fejezve ki, hogy miért nem engedték be a közgyűlésre - az elnök-vezérigazgató egy telefonbeszélgetés történetét mesélte el. Egy ismeretlen telefonáló felhívta az irodáját, elmondta, hogy Bogdanov úr szívesen látná őt egy budapesti hotelben, majd letette a kagylót. Ezt Hernádi nem tartja a két olajcég közötti egyeztetés megfelelő kezdeményezésének. Stratégiai együttműködésre pedig amúgy sem látni lehetőséget - mondta, hozzátéve, hogy beszélgetni persze szívesen leül a negyedik legnagyobb orosz olajcég vezetőjével, akivel egyszer már találkozott.
A közgyűlés elfogadta az igazgatóság sajátrészvény-vásárlásra vonatkozó felhatalmazásának meghosszabbítását és a korábbi 15 százalék helyett 2014-ig 30 milliárd forintos saját hatáskörű alaptőke-emelésre adott felhatalmazást az igazgatóságnak. Meghosszabbították Csányi Sándor és Dobák Miklós igazgatósági tagok lejáró megbízatását is. Bár eddig sem volt egyszerű - az OMV-nek nem is sikerült - a Molt az igazgatóság ellenében felvásárolni, ezután ez még sokkal nehezebb lesz. A részvényekért folyó felvásárlási harc esetleges beindulásának így kicsi az esélye.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
