Két orosz gazdasági lap, a Kommerszant és a Vedomosztyi is a legújabb botránynak nevezte, hogy a Szurgutnyeftyegaz nem került be a Mol részvényeseinek jegyzékébe - írta az MTI. A Vedomosztyi lapunkat idézte arról, hogy a Mol esetében értesíteni kell az illetékes főhatóságot, ha a részvények több mint 5 százaléka gazdát cserél. A Magyar Energiahivatal (MEH) ugyan megakadályozni nem tudja az üzletet, de "jóváhagyása" nélkül a vásárló nem kerülhet be a részvényesek jegyzékébe. Az újság a társasághoz közel álló forrásból megtudta, hogy a Mol valóban nem kérte még a Szurgutnyeftyegaz bejegyzését. Így a jegyzékben továbbra is az osztrák OMV szerepel, ahol azonban azt mondták a Vedomosztyinak, hogy a közgyűlésen való részvétel kérdésének már nincs köze az OMV-hez. A lap szerint Magyarországon szinte minden nap megvádolják az orosz konszernt azzal, hogy veszélyezteti a nemzetbiztonságot és zavarhatja a Nabucco gázvezeték tervének megvalósulását.
A Kommerszant arra hívta fel a figyelmet: nemzetközileg elfogadott szabályokra hivatkozó jogi szakvélemények szerint az orosz konszern a részesedés előző tulajdonosa, az OMV meghatalmazásával részt vehetne a közgyűlésen. Ha pedig ez nem történik meg, akkor jogában áll rendkívüli közgyűlés összehívását kérni, amint bekerült a részvénykönyvbe. Amennyiben az új részvényes az OMV meghatalmazásával részt venne is a közgyűlésen, akkor sem tudná ezúttal az igazgatótanácsba juttatni saját jelöltjét. A lap szerint azonban a Szurgutnyeftyegazt nem várják Magyarországon, és megjelenését élesen bírálták a magyar politikusok és a Mol vezetői, a jobboldali ellenzéki pártok pedig ürügynek használták fel az új kormány bírálatára, amelyet Oroszországgal való összeesküvéssel, valamint a Nabucco vezeték építésének akadályozásával vádoltak.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
