BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keményen védi önállóságát a Mol

Osztalékfizetést nem javasol, új alapszabályi rendelkezéseket viszont igen a Mol vezetése az április 23-i közgyűlés számára. Ezek minden eddiginél erősebb eszközöket adnának az igazgatóság kezébe, hogy védekezzen az ellenséges, lopakodó felvásárlás ellen és még a részvények mögött álló valódi tulajdonosok felfedésére is kényszeríthetnék a részvényeseket.

2009. április 8. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A korábbi osztalékpolitika hosszú távú megtartását, de a rendkívüli körülményekre tekintettel az osztalékfizetés idei elhagyását javasolja a Mol igazgatósága az április 23-i közgyűlésre - derül ki a közzétett igazgatósági előterjesztésekből. Ugyanakkor eddig nem látott mértékben kiterjesztenék az alapszabály ellenséges felvásárlás ellen védő rendelkezéseit és az európai uniós elveknek való megfelelés mellett az állam kezében levő B részvény jogait is növelnék. Ha ezeket a rendelkezéseket a közgyűlés elfogadja - amire a korábbi szavazások ismeretében minden esély megvan -, a Szurgutnyeftyegaznak nagyon kevés esélye lesz arra, hogy az igazgatósággal való megegyezés nélkül sikeres felvásárlóként léphessen fel. A rendelkezések ugyanis egyfelől nagyon megszilárdítanák az igazgatóság pozícióját (háromnegyedes többség kellene a visszahíváshoz és csak háromhavonta, egyesével lehetne a tagokat leváltani) a tízszázalékos szavazati korlát fenntartása mellett, másfelől a B részvény jogain keresztül még az államnak is vétójogot adnának olyan kérdésekben, amelyek egy felvásárló számára kikerülhetetlenek. A B részvény - amelyet egyben az uniós elveknek megfelelővé is tennének azzal, hogy annak már nem kizárólag az állam lehet a tulajdonosa - hozzájárulása is kellene ugyanis a vezető testületekben és a könyvvizsgálóban történő változáshoz, az eredményfelosztáshoz és az alapszabály ilyen szempontból érzékeny pontjainak megváltoztatásához, legalábbis abban az esetben ha az igazgatóság nem támogatja az erre vonatkozó részvényesi indítványt.
Az talán már csak hab a tortán, hogy a részvényeseknek ezentúl nemcsak arról kellene nyilatkozniuk, hogy milyen esetleges felvásárlási szándékkal rendelkező részvényesi csoport tagjai, de arról is, hogy a részvényesi jogot gyakorló személy mögött ki a végső, a tényleges hasznot húzó tulajdonos. Ez a kötelezettség - melynek nem teljesítése esetén az igazgatóságnak joga lenne az adott részvényes részvényesi jogainak gyakorlását felfüggeszteni - vélhetően igen kényelmetlen helyzetbe hozhatja a Szurgutnyeftyegaz nagytulajdonosait, akik eddig saját részvényestársaik előtt sem fedték fel magukat.
Ezek mellett az igazgatóság sajátrészvény-vásárlásra vonatkozó felhatalmazásának meghosszabbítását és a korábbi 15 százalék helyett 2014-ig 30 milliárd forintos alaptőke-emelésre kér saját döntési lehetőséget a közgyűléstől. Meghosszabbítanák egyes igazgatósági tagok - Csányi Sándor és Dobák Miklós - lejáró megbízatását is.
Úgy tűnik, hogy bár eddig sem volt egyszerű - az OMV-nek nem is sikerült - a Molt felvásárolni, ha az igazgatóság kedden megjelent javaslatait elfogadják, akkor ez a korábbinál is sokkal nehezebb lesz.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet