BUX 138439.98 -0,76 %
OTP 44340 -1,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orosz nyomás alá kerülhet a Mol

2009. április 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az orosz lapok szerint jelentős nyomás nehezedhet a Molra, ha ellenáll az orosz Szurgutnyeftyegaz részéről felmerülő - de egyelőre még semmilyen nyilvános fórumon nem közölt - részvényesi igényeknek - közölte összefoglaló cikkében az MTI. Az orosz Kommerszant írt arról, hogy a litván Mazeikiu Nafta olajfinomító 2006-os privatizálása óta - a finomítót a lengyel PKN Orlen vehette meg a szintén pályázó orosz cégek előtt - nem kap olajat a Barátság kőolajvezetéken, annak szivárgására hivatkozva. Azóta csak kikötőkben tud olajat vásárolni, ami drágább. A lengyel Rzeczpospolita című lap szerint, amelyet az MTI-Eco idézett, most éppen a Lukoil és a Transznyefty állami vezetéküzemeltető szeretne részesedést vásárolni a finomítóban. Az erről folyó tárgyalások hírét a PKN Orlen vezérigazgatója nem erősítette meg, de nem is cáfolta.
A Molnak esetleg hasonló kihívásokkal kell szembenéznie az orosz lap szerint, ami súlyos döntés elé állíthatja a menedzsmentet a hatékonyság - azaz hogy kap-e olajat a minden más megoldásnál olcsóbb orosz vezetékekből - vagy a függetlenség között. Ennyiben jóval erősebb lehet az orosz cég tulajdonosi pozíciója az OMV-nél, amellyel szemben a Mol-menedzsment sikeresen védte meg a cég függetlenségét.
A folyamatban érdekes szerepe lehet a PSZÁF-nak, amely jelenleg vizsgálatot folytat a Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzésének törvényességével kapcsolatban. A felügyeletnek ugyanis joga van ahhoz, hogy a Szurgutnyeftyegaz tulajdonosi hátterét tisztázó kérdéseket tehessen fel az orosz félnek a vizsgálat során - erről a cég az orosz felügyeleti szerveknek és saját részvényeseinek sem nyilatkozott eddig - írta a Vedomosztyi című lap. A felügyeletnek 180 napja van a múlt héten kezdődött vizsgálat lefolytatására. (A PSZÁF a folyamatban levő vizsgálattal kapcsolatban nem kívánt lapunknak nyilatkozni.) Az orosz fél ugyanakkor még semmilyen, a bevásárlással kapcsolatos szándékát vagy célját nem fejezte ki a 21,2 százalékos részvénycsomag 1,4 milliárd euróért történt megvásárlása óta. A legközelebbi lehetőség erre a Mol közelgő április 23-i közgyűlése lehet. A közgyűlési előterjesztésekben egyébként a cég vezetése nem javasol osztalékfizetést, viszont tovább szigorítanák az ellenséges felvásárlás elleni alapszabályi korlátozásokat.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet