BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Baráti már nem lesz ez a befektetés

Ez már sohasem lesz baráti befektetés - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Szurgutnyeftyegaz Mol-vásárlása kapcsán tartott külügyi bizottsági meghallgatáson a parlamentben.

2009. április 1. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ez a befektetés baráti már nem lesz, a legjobb esetben "nem egyeztetett" kategóriájú lehet - mondta el Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója (képünkön balra) az Országgyűlés külügyi bizottságának meghallgatásán, ahol a képviselők a Szurgutnyeftyegaz Molban történő tulajdonszerzéséről faggatták őt és Keller Lászlót, a Pénzügyminisztérium államtitkárát (képünkön jobbra). Azt, hogy az orosz befektető továbblép vagy sem, Hernádi nem tudja, ugyanakkor idézte a Financial Times véleményét arról, hogy ez az ügylet azonnali válaszlépésre kell, hogy kényszerítse Brüsszelt. Rámutatott arra a tényre, hogy az OMV számára - amelynek 2011-ben távozó vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer alig két héttel ezelőtt nyilatkozta, hogy az idén már biztosan nem adják el Mol-részvényeiket - a szokatlanul magas ár éppen lehetővé tette, hogy a kamatokat és az osztalékot is figyelembe véve pontosan bekerülési áron szálljon ki a beragadt befektetéséből. (Sokak szerint éppen ez utal arra, hogy az eredeti vevő mindig is orosz volt.)
Keller László a kormány korábbi álláspontját ismételte meg, amely szerint a kormány eddig is mindent megtett és ezután is mindent meg fog tenni a Mol függetlenségének megőrzése érdekében. Utalt a lex Mol elfogadására és arra, hogy az állami aranyrészvény nem szavazná meg a 10 százalékos alapszabályi korlátozás eltörlését, ha ez valaha felmerülne. Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke szerint mindez nem elég, szerinte itt az idő a nemzetbiztonsági kabinet összehívására, hiszen a Mol orosz kézbe kerülése alapvetően veszélyeztetné az ország energiabiztonságát. Rámutatott, hogy az orosz cégek az orosz külpolitika közvetlen eszközei, és az energia mint fegyver használata nyilvánosan meghirdetett stratégia Oroszországban.
A Szurgutnyeftyegaz bevásárlása a Molba a nemzetközi sajtóban is nagy visszhangot keltett. A Mol-részvényesek számára legértékesebb talán az a vélemény lehetett, amely szerint az orosz cég valójában nem akarja belátható időn belül a Molt átvenni - ez azért sem lenne jó, mert lehetőséget adna a horvát kormánynak az INA-ügyletből való visszalépésre -, inkább csak "egy széket akar az asztalnál". Hogy ez így van-e, hamar kiderülhet, hiszen az ügyletet pontosan úgy időzítették, hogy a Szurgutnyeftyegaznak lehetősége legyen a Mol közgyűlésén regisztráltatnia magát részvényesként. Az orosz cég ugyanis április 8-án kapja meg a részvényeket, és a közgyűlési részvételhez szükséges tulajdonosi megfeleltetés fordulónapja éppen 9-e.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet