BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Szurgutnyeftyegazé lett az OMV Molja

Hatalmas meglepetést keltett a piacon az OMV vasárnap éjjeli bejelentése a 21,2 százalékos Mol-pakettje eladásáról: a Szurgutnyeftyegaz, Oroszország negyedik legnagyobb olajvállalata vásárolta meg, 1,4 milliárd euróért. A Mol-menedzsmenttel nem egyeztettek előre, így a magyar olajcég nem változtat eddigi stratégiáján.

2009. március 30. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OMV a JP Morgan közreműködésével 1,4 milliárd euróért eladta 22 millió 179 ezer 488 Mol-részvényét a Szurgutnyeftyegaznak, Oroszország negyedik legnagyobb olajvállalatának. Az ár 19 212 forintot jelent részvényenként, ami közel duplája a bejelentést megelőző utolsó, 9940 forintos záróárnak. Az osztrák olajcég, közleménye szerint, nagyon kedvezőnek tartja az árat, s ezzel piaci elemzők is egyetértenek, mivel - ha más, nem publikus háttéralku nem kapcsolódik hozzá - az OMV gyakorlatilag veszteség nélkül kiszállhat a sokak által egyszerűen beragadtnak minősített befektetésből.
Az orosz fél motivációját ugyanakkor csak találgatni lehet. A cég honlapján közzétett közlemény többek között a vertikális integráció erősítésével indokolja a befektetést. "A Mol-részvények akvizíciója stabil alapot jelent egy hosszú távú, gyümölcsöző együttműködéshez és Európa energiaellátásának biztonságát is elősegíti" - jelentette ki Vlagyimir Bogdanov, a Szurgutnyeftyegaz elnök-vezérigazgatója. Ugyanakkor köztudomású, hogy a Szurgutnyeftyegaz amellett, hogy Oroszország legjobban vezetett és talán legjobban prosperáló olajvállalata, egyben a legátláthatatlanabb is.
Az OMV ezzel talán végleg kilépett a Mol potenciális felvásárlóinak köréből, megjelent azonban egy új orosz társaság, melyet az ottani olajpiac legnagyobbjai között jegyeznek.
A korábbi helyzet azonban olyan szempontból nem változott, hogy a Mol alapszabályi korlátozásai az új tulajdonosra is vonatkoznak, így 10 százaléknál nagyobb befolyással ez a cég sem szavazhat az április 23-i közgyűlésen. A piac várhatóan pozitívan értékeli majd a tranzakció magas árfolyamát, ami több mint duplája a pénteki árfolyamnak. Kérdés azonban, hogy mit szólnak majd a befektetők a keletről jövő új tulajdonoshoz, akinek további szándékairól egyelőre csupán sejtések vannak. Mindenesetre az orosz befektető mostani megjelenése vélhetően sokakat emlékeztet arra, amikor az OMV-Mol felvásárlási harc folyt, sokan végig orosz befektetőt, sőt a háttérben politikai szándékot sejtettek az osztrák olajtársaság lépései mögött. Tegnap beigazolódott a feltevésük, végül orosz befektetőhöz kerültek az OMV által megvett Mol-részvények, igaz, azt ma sem tudhatja senki, hogy végig ott voltak-e a háttérben, vagy valóban csak most ragadtak meg egy kedvezőnek tűnő lehetőséget. Sokan azt sem zárják ki, hogy csupán újabb közbenső állomásról van szó, és a részvények végső vevője valaki más lesz.
A Mol mindenesetre egyelőre a Szurgutnyeftyegazt sem kezeli másképp, mint elődjét. Az olajcég közleménye szerint az orosz olajcég és a Mol között nem volt és jelenleg sincs sem stratégiai, sem üzleti kapcsolat, és ennek megfelelően nem értelmezhetők a cég közleményében szereplő szándékok. A Mol igazgatósága a céget pénzügyi befektetőnek minősíti, és így a két pénzügyi részvényese közötti tranzakciót nem kívánja kommentálni - tette közzé az olajtársaság tegnap.
A Mol szempontjából általában kedvezőnek ítélt tranzakció tegnap nem volt tartós hatással a részvények árfolyamára, a nap eleji emelkedést a piacról érkező egyéb rossz hírek a nap végére esésbe fordították. Az új Mol-befektető ugyanakkor már tegnap bejelentette befolyásának növekedését április 8-i hatállyal. (A közgyűlési részvételhez szükséges tulajdonosi megfeleltetés határideje április 9.) A cég képviselői az április 23-i Mol-közgyűlésen minden bizonnyal jelen lesznek, akkor talán többet meg lehet tudni további szándékaikról. A részvénypiac addig egyelőre csak találgathatja, hogy az orosz befektető végső célja valóban a kontroll megszerzése a Mol felett - ez úgy tűnik, egyelőre nem találna barátságos fogadtatásra a Mol-menedzsment részéről -, amibe az OMV-nak már beletört a bicskája, vagy másról van szó (pénzügyi befektetés sem kizárt, de ilyen áron meglepő lenne a mostani helyzetben). Az azonban valószínű, hogy az orosz olajcég, ha igazán akarja, talán az OMV-nél nagyobb nyomást tud kifejteni akár gazdasági, akár politikai téren.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet