Jean-Claude Trichet-t, az Európai Központi Bank elnökét nemrég még sokan amiatt szidták, mert nem vett részt elég vehemensen Ben Bernanke Fed-elnök recesszió elleni harcában. A devizapiaci kereskedők ugyanakkor most hálásak a lemaradásért, az euró árfolyama ugyanis február óta 7,7 százalékkal erősödött a dollárral szemben - írja a Bloomberg. A befektetők ugyanis inkább az olyan országok devizáit vásárolják, ahol a központi bankok visszafogottabbak voltak a likviditásbővítés terén és ellenálltak a kísértésnek, hogy saját kötvényeiket vásárolják és így pumpáljanak pénzt a gazdaságukba. Ilyen országból pedig egyre kevesebb van, mióta Ben Bernanke is követte a Bank of England, a Bank of Japan és a svájci nemzeti bank példáját.
Most azon országok devizáit kell vásárolni a dollárral szemben, ahol a pénznyomtatással felérő kötvény-visszavásárlás egyelőre szóba sem jött - jelentette ki a JP Morgan londoni szakértője, John Normand. Szerinte az euró-dollár árfolyamcsúcs valamikor akkor várható, amikor az ECB is belép a pénznyomtatók közé, ám erről egyelőre nincsen szó. Úgy véli, az euró valószínűleg 1,40-ig fog elmenni egy hónapon belül, ami további 2,8 százalékos erősödés, mielőtt júniusig újra visszagyengülne 1,30-ra a dollárral szemben.
Csupán arról van szó, hogy Európa le van maradva - jelentette ki Neil Mackinnon, az ECU Group nevű, egymilliárd dollárt kezelő hedge fund vezető közgazdásza. Szerinte az unió még mélyebbre fog süllyedni a recesszióba, és az ECB-nek, akárcsak a többi nagyobb központi banknak, hamarosan követnie kell a Fed példáját fedezetlen pénz kibocsátásával. Az ECB azonban ettől egyelőre elzárkózik, egy hete Trichet még úgy nyilatkozott, hogy az ECB által a bankoknak nyújtott korlátlan forrás jelenleg bőven elegendő.
A legtöbben mindezek alapján rövid távon a dollár eladását tanácsolják az euróval szemben, sőt sokan már az árupiaci eszközök vásárlását is javasolják, mivel a fedezetlen pénz kibocsátása idővel szükségszerűen fel fogja értékelni a nyersanyagokat.
