A következő negyedévi, április-júniusi állampapír-kibocsátási tervben is nulla forinttal szerepelnek az államkötvények, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csak az aukciók lehetséges időpontjait adja meg, de semmiféle összeget nem tervezett be - derül ki a közzétett dokumentumból. A negyedév során 1357 milliárd forintnyi állampapír jár le, ebből 478 milliárdnyi a kötvény, a többi kincstárjegy. Ezzel szemben 869 milliárdnyi tervezett bevétel áll, kizárólag kincstárjegyekből (nagyrészt diszkontkincstárjegy, kis részben lakossági papírok). Úgy is összefoglalhatjuk, hogy a lejáró kincstárjegyek nagyjából pontosan megújulnak majd, de nem növekszik a mennyiségük, a lejáró kötvények helyett viszont nem bocsátanak ki újat.
A lejáratok és kibocsátások különbsége 488 milliárd forint, tehát ennyivel szinte biztosan csökken majd a piacon lévő állampapírok állománya. Könnyen lehet azonban, hogy még többel is, a tervben ugyanis majdnem minden hétre jut egy kötvény-visszavásárlási aukció, amelyekhez szintén nem mellékeltek összegszerű előirányzatot. Ilyen aukciókat több éve rendszeresen tartanak, elsősorban a pár hónapon, esetleg egy éven belül bekövetkező, nagy összegű lejáratok által okozott likviditáskezelési nehézségek csillapítására. Most azonban egyrészt gyakoribbá válnak, másrészt már nemcsak közelebbi, hanem 2011-es és 2012-es lejáratú kötvények visszavásárlását is tervezik, ami eléggé szembetűnő változás a korábbi stratégiához képest.
A kötvényaukciókat tavaly októberben, a válság erősödése miatt függesztették fel. Azóta egyetlen, teszt jellegű aukció volt februárban, de csak kisebb mennyiségekre. Ugyanakkor az idén már több mint százmilliárdnyi kötvényt vásárolt vissza az ÁKK. A tervek szerint az államháztartási hiány finanszírozása az idén elsősorban a nemzetközi szervezetektől kapott hiteleken alapul majd.
